Tomas Ryde, selecționerul naționalei de handbal feminin a României: 'Vreau să felicit echipa Suediei. Nu ne-a dat șanse astăzi'

digi 24
handbal feminin romania

Tomas Ryde, selecționerul echipei naționale de handbal feminin a României, a felicitat Suedia, după eșecul drastic suferit contra nordicelor, marți, scor 22-34, în penultimul joc din grupa II principală a Campionatului Mondial, anunță MEDIAFAX.

Suedezul Ryde și-a felicitat țara natală și a spus că jucătoarele sale au fost obosite, motiv pentru care au făcut multe greșeli de-a lungul partidei.

"Vreau să felicit echipa Suediei, este țara mea natală, a făcut un meci foarte bun, a muncit 60 de minute și nu ne-a dat șanse astăzi. Avem foarte multe jucătoare obosite, am făcut multe greșeli, a fost un meci ușor pentru ele. Denisa (n.r. - Dedu), care este acum lângă mine, a început foarte bine, dar a fost foarte multă presiune pe umerii ei. Trebuie să mergem acasă, să ne vindecăm rănile și să facem un meci foarte bun mâine, cu Japonia. Vă mulțumesc", a declarat Ryde, la conferința de presă, potrivit Digi Sport.

România a pierdut meciul cu Suedia, marți, la Kumamoto, scor 22-34. La pauză, nordicele erau în avantaj, scor 14-9.

În urma acestui eșec, România se află pe locul 6, ultimul, în grupa II principală a Campionatului Mondial de handbal feminin, având 0 puncte. Ultimul meci al tricolorelor va avea loc miercuri, contra Japoniei, de la ora 11:00.