Secretarul General al Guvernului, Toni Greblă, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că ministrul Dezvoltării, Paul Stănescu și ministrul Transporturilor, Lucian Șova, nu și-au dat demisia din Executiv până la ora transmiterii acestei știri.
Întrebat dacă vreunul din cei doi miniștri și-a înaintat demisia, Toni Greblă a răspuns: „Niciunul”.
Secretarul general interimar al PSD Codrin Ștefănescu a anunțat, marți seară la un post de televiziune, că miercuri va avea loc o ședință a Comitetului Executiv Național al PSD, urmată de declarații în care ”să spunem public cum ne-am adaptat hachițelor lui Klaus Iohannis”.
Conducerea lărgită a PSD se va reuni, miercuri, la Parlament, de la ora 17.00, într-o ședință a CExN, au spus pentru MEDIAFAX surse din partid.
Social-democrații au votat, în ședința de marți a BPN al partidului, ca Lia Olguța Vasilescu să fie propusă pentru Ministerul Dezvoltării, iar Mircea Drăghici pentru portofoliul Transporturilor, au declarat surse ale formațiunii pentru MEDIAFAX.
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, marți, că nu va semna decretele de numire în funcția de ministru al Transporturilor pentru Lia Olguța Vasilescu și pentru Ilan Laufer, care a fost propus de PSD pentru portofoliul Dezvoltării Regionale.
Cu toate că CEx al PSD a decis, luni, remanierea lui Paul Stănescu de la Ministerul Dezvoltării, șeful statului nu a semnat decretul de revocare a acestuia din funcție, și nici decretul de revocare a ministrului Transporturilor, Lucian Șova.
Comentează