Cinci traficanţi de droguri - doi români, doi columbieni şi un israelian - care au creat într-o cabană din judeţul Bihor primul laborator clandestin din România de extragere a cocainei, au fost trimişi în judecată de procurorii DIICOT.
Potrivit DIICOT, la începutul lunii iunie a acestui an a fost constituită o grupare formată din doi cetăţeni români şi un cetăţean israelian, la care ulterior au aderat doi cetăţeni columbieni, care avea ca obiectiv aducerea de cocaină din Columbia, drogurile fiind disimulate în pachete de cafea.
Pe 1 iulie, cei doi columbieni, care aveau în cadrul grupării rolul de cărăuşi şi chimişti specializaţi în extragerea de cocaină din mărfuri aparent legale, au adus în România, cu avionul, şase kilograme de cocaină.
Membrii grupării au închiriat o cabană aflată în afara zonelor locuite din judeţul Bihor, unde au adus mijloace necesare efectuării operaţiunilor de extracţie a drogurilor, respectiv substanţe chimice necesare şi vase de reacţie.
Pe 10 iulie, procurorii DIICOT şi ofiţeri de poliţie judiciară de la Serviciul Antidrog au efectuat o operaţiune la cabana din Bihor, unde au prins traficanţii în plin proces de extracţie a cocainei din cafea pe cale chimică. A fost identificat, astfel, primul laborator de extragere secundară a cocainei pe teritoriul României.
În cabana respectivă, procurorii au descoperit un calup presat de un kilogram care conţine procaină, 148 grame cocaină maronie, ce nu a fost trecută prin procesul de cristalizare, cât şi un amestec de cocaină şi cafea cântărind 5 kilograme.
Unul dintre traficanţi va fi judecat şi pentru pornografie infantilă, după ce anchetatorii au identificat pe un mediu de stocare ce îi aparţinea materiale pornografice cu minori.
Dosarul a fost înaintat spre competentă soluţionare Tribunalului Bihor.
Traficanţii care au creat primul laborator de extragere a cocainei din România, trimişi în judecată de DIICOT
Explorează subiectul
Articole Similare

626
Iarnă grea peste România! Meteorologii anunță ninsori și viscol în toată țara: temperaturile vor ajunge până la -15 grade / Vremea în București (harta)
626

1.461
VIDEO Scandal uriaș la Survivor România! Călin Donca și Cristian Boureanu, la un pas de bătaie în junglă – ce a aprins tensiunea dintre cei doi
1.461

1.156
Testele la care sunt supuse zodiile în prima lună din 2026
1.156

3.042
Noi reguli pentru români la analizele medicale: Cine sunt pacienți care pierd prioritatea și cine va face doar investigațiile minime
3.042

12
Salvamont România: zeci de persoane salvate de pe munte, în ultimele 24 de ore
12

31
Sărbătorile zilei din 10 ianuarie 2026 - Sf. Ier. Grigorie, episcopul Nyssei; Sf. Cuv. Antipa de la Calapodești; Sf. Ier. Dometian, episcopul Melitinei
31

810
Brazii de Crăciun, comoara verde de după sărbători: Ce pot să facă românii cu ei?
810

95
Infotrafic: se circulă în condiții de iarnă pe A1 și pe drumuri din mai multe județe din țară
95

266
Raport DSP: nicio legătură între asistenta medicală implicată în cazul în care o femeie a fost acuzată că și-a ucis mama și presupusele nereguli din spital
266

3.391
De ce mașinile electrice provoacă mai mult rău de transport decât cele pe benzină
3.391

1.206
Horoscopul zilei de 11 ianuarie 2026. Gemenii nu au de ales. Află ce se întâmplă cu zodia ta
1.206

4.064
Greșeala care distruge viteza internetului tău: locurile din casă unde nu trebuie pus niciodată routerul Wi-Fi
4.064

2.212
Cum se aplică 'taxa Temu' și cine este obligat să o plătească: Doar aceste colete vor fi impozitate
2.212

















Comentează