Fostul avocat al legendei fotbalului argentinian Diego Armando Maradona a afirmat, luni, în cadrul mărturiei în ancheta legată de cauzele morţii sale, că tratamentul medical acordat clientului său "a fost foarte rău, iar din această cauză el a decedat", informează AFP, potrivit Agerpres.
"Greşelile comise au fost numeroase, pentru că Diego a murit, el a fost umflat şi umflat cu o medicaţie greşită până când inima sa a explodat", a declarat Matias Morla pentru presă, după mărturia sa de trei ore în biroul procurorului din San Isidro, de la periferia Buenos Aires, responsabil cu dosarul privind circumstanţele morţii fostului fotbalist.
Tratamentul medical pe care Maradona l-a primit a "fost foarte rău, de aceea el a murit", a specificat avocatul.
Maradona, care suferea de probleme cu rinichii, ficatul şi inima, a murit la 60 de ani în urma unui infarct, pe 25 noiembrie 2020, la doar câteva săptămâni după o operaţie pe creier, pentru îndepărtarea unui cheag de sânge.
Autopsia fostului campion mondial a determinat că decesul a intervenit ca urmare ''a unui edem pulmonar acut secundar şi a unei insuficienţe cardiace cronice exacerbate". La inimă s-a descoperit că suferea de o cardiomiopatie dilatată.
El se afla în convalescenţă la o reşedinţă privată sub supervizarea unei echipe medicale de şapte persoane, deja audiate de justiţie în cadrul unei anchete pentru "omucidere involuntară cu circumstanţe agravante", deschisă pentru a determina dacă fostul star al fotbalului a fost "abandonat" unei lente agonii, în lipsa unui tratament adecvat.
Matias Morla a relatat ultima vizită a clientului său, pe 16 noiembrie, cu nouă zile înainte de moarte. "Când am intrat în casă, el avea o voce stranie, robotică, foarte stinsă şi intermitentă. Am informat pe toată lumea în legătură cu starea de sănătate a lui Diego. Am realizat apoi că era din cauza cantităţii de apă reţinute în corp", a declarat acesta.
Fostul avocat al idolului argentinian a calificat drept "nebunie" decizia familiei de a continua convalescenţa lui Maradona în afara unei unităţi medicale.
"Maradona nu avea niciun motiv să meargă acasă, iar medicii îi recomandaseră să rămână în clinică", a mai susţinut Morla, considerând că el a "a fost abandonat de fiicele sale", făcând referire la cele două fiice mai mari ale fostului star, Dalma şi Giannina.
Justiţia penală argentiniană a pus sub acuzare şapte persoane pentru omor din culpă şi posibilă tentativă de omor, delict care prevede o sentinţă între 8 şi 25 ani de închisoare, căutând să stabilească dacă îngrijirea fostului antrenor a fost deficitară şi dacă nu s-a apelat la toate mijloacele necesare pentru a-i preveni moartea.
Într-un alt proces civil se tranşează împărţirea averii lui Maradona, între Dalma (34 ani) şi Gianinna (32 ani), precum şi alţi trei copii recunoscuţi din diferite legături: Diego Junior (34 ani), Jana (25 ani) şi Diego Fernando (8 ani).
Tratamentul medical aplicat lui Maradona "a fost foarte rău, provocându-i moartea" (avocat)
București
9°C
Articole Similare

1
Juventus Torino a învins pe Pisa, în etapa a 28-a din Serie A
1

25
Aur pentru România! Matei Petre a cucerit cea mai importantă medalie a Campionatele Europene de Schi-Alpinism
25

51
Carlos Alcaraz, liderul ATP şi principal favorit, şi Novak Djokovic s-au calificat în runda a treia de la Indian Wells
51

36
Lionel Messi este la un gol distanţă de a atinge borna de 900 de reuşite în carieră
36

19
Mihăiță Papară pornește în sferturile de finală la Para Snowboard Cross, la Milano‑Cortina 2026
19

12
Borussia Dortmund a învins la limită pe modesta FC Koln, într-un meci din etapa a 25-a a Bundesligii
12

120
George Russell a câțtigat Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului 2026 din Formula 1
120

48
Serie A: Juventus Torino a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia Pisa
48

119
La Liga: FC Barcelona a învins sâmbătă seara, în deplasare, gruparea bască Athletic Bilbao
119

19
CSM Volei Alba-Blaj şi CSO Voluntari continuă duelul pentru primul loc în Divizia A1
19

200
Florin Tănase, despre demisia lui Charalambous: Aşa e la fotbal, antrenorii plătesc când nu sunt rezultate
200

32
ACSH Gheorgheni a câştigat al doilea său titlu de campioană naţională
32

13
RB Leipzig a învins pe Augsburg, în Bundesliga
13

















Comentează