Trei puncte de aur: Universitatea Cluj s-a impus la Sibiu, cu Hermannstadt, scor 1-0

universitatea cluj u cluj

Echipa Universitatea Cluj a învins marţi, în deplasare, formaţia FC Hermannstadt, scor 1-0, în primul meci al etapei a 28 din Superligă, relatează News.ro.

Oaspeţii au deschis scorul la Sibiu în minutul 10, când, după o acţiune personală, Nistor i-a pasat în careu lui Ioan Filip,iar acesta a înscris cu câlcâiul, de lângă Biceanu.

În minutul 71, Călin Popescu a centrat pentru Silviu Balaure şi acesta a înscris cu o lovitură de cap, însă golul gazdelor a fost anulat după consultarea VAR, pentru un ofsaid la autorul centrării. După douăsprezece minute portarul clujean Gorcea a ieşit neglijent, lovindu-l cu genunchiul pe Babic şi, după consultarea VAR, a fost acordată lovitură de la 11 metri pentru gazde. Însă Gorcea şi-a răscumpărat greşeala apărând la execuţia lui Babic, în minutul 86.

La ultima fază a meciului, sibienii au cerut penalti pentru un henţ al lui Remacle, în minutul 90+7, dar după consultarea VAR, arbitrul Sebastian Colţescu nu a acordat lovitura de pedeapsă, fluierând finalul întânirii.

Clujenii sunt la a doua victorie în deplasare din acest sezon, în timp ce Hermannstadt a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în 2023.

Universitatea Cluj ocupă locul al 9-lea în clasament, cu 31 de puncte, iar sibienii sunt pe 13, cu 26 de puncte.

FC HERMANNSTADT: Letica - I. Stoica, F. Bejan (G. Iancu 46), C. Ene - Butean, Biceanu, Baba Alhassan (Limaj 57), Opruţ - I. Petrescu (S. Balaure 57), D. Paraschiv Babic 81), C. Popescu. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

U CLUJ: Gorcea - Martic, F. Ilie, Ispas, D. Oancea (Goranov 80) - Chipciu, I. Filip (Remacle 80), Romario Pires, Bic - D. Nistor (Fulop 88) - Mamadou Thiam (Jose Gomes 67). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Bejan 37, I. Petrescu 39, D. Paraschiv 45+1, C. Ene 87. I. Stoica 90+6 / Gorcea 85

Arbitri: Sebastian Colţescu - Adrian Popescu, Andrei Constantinescu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Vlad Bârleanu

Observator: Liviu Ciubotariu