Serviciile de informaţii sud-coreene au eliberat, la finalul unei lungi anchete, 13 angajaţi ai unui restaurant deţinut de Coreea de Nord în China, care au evadat în aprilie, a anunţat marţi guvernul de la Seul, informează AFP. Grupul, format din 12 angajaţi - toate chelneriţe - şi managerul lor, este considerat cel mai mare care a fugit din Coreea de Nord în ultimii ani.
Chiar dacă Seulul a afirmat că grupul a fugit benevol, Coreea de Nord susţine că el a fost răpit de serviciile de informaţii sud-coreene (NIS), astfel că a desfăşurat o campanie prin presa sa pentru a obţine întoarcerea lor imediată. Majoritatea nord-coreenilor care sosesc în Coreea de Sud sunt interogaţi timp de mai multe luni de NIS, pentru a descoperi potenţiali spioni. Apoi, ei sunt trimişi într-un centru de reinserţie pentru trei luni, înainte să poată începe o nouă viaţă în Coreea de Sud. NIS a anunţat în iunie că cei 13 angajaţi ai restaurantului nord-coreean vor rămâne în detenţie pentru siguranţa lor, mai degrabă decât să fie trimişi în acest centru.
Ministerul sud-coreean pentru Unificare, însărcinat cu afaceri intercoreene, a declarat marţi că NIS şi-a finalizat interogatoriul şi că cei 13 au început deja o nouă viaţă. "Angajaţii nord-coreeni au fost eliberaţi de serviciile de securitate sud-coreene săptămâna trecută", a declarat pentru AFP un responsabil al ministerului, adăugând că nu se doreşte ca "localizarea lor să fie făcută publică". Conflictul privind transfugii a reanimat tensiunile intercoreene, care rămân foarte puternice după cel de-al patrulea test nuclear efectuat de Coreea de Nord în ianuarie. Aproape 30.000 de nord-coreeni au fugit din calea sărăciei şi represaliilor, pentru a se stabili în Coreea de Sud.
Cu toate acestea, cazurile de evadare sunt rare, în special printre angajaţii restaurantelor deţinute de Coreea de Nord în străinătate şi care sunt selecţionaţi din familii considerate ca fiind "loiale". Potrivit estimărilor guvernului sud-coreean, Phenianul câştigă în jur de 10 milioane de dolari în fiecare an din exploatarea a circa 130 de restaurante din 12 ţări, printre care China, anunţă Agerpres.