'Tricolorele' au reușit să cucerească medalia de argint la Campionatul European de tenis de masă

autoinsurancedeal.org
tenis de masa

Naționala de tenis de masă a României a terminat Campionatul European de la Malmo pe locul 2, după înfrângerea din finala cu Germania, 3-0

Pentru a șasea oară consecutiv „tricolorele” au disputat ultimul act al turneului continental. Bernadette Szocs, Eliza Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu și Elena Zaharia au obținut argintul european, după o finală cu Germania, partidă decisă în doar câteva momente-cheie, în ciuda scorului 3-0.

„Am spus-o și înaintea jocului, cine va greși mai puțin, va câștiga. Am avut câteva oportunități bune, șanse pe care nu le-am concretizat și așa s-a scris istoria finalei. Atât am putut astăzi și, chiar dacă am pierdut calificarea directă la JO cu această echipă tânără, sigur vom ajunge la Paris grație clasamentului și sper ca acolo să facem o figură frumoasă„ – Viorel Filimon, antrenorul echipei feminine de tenis de masă a României.

Andreea Dragoman a fost la un pas să relanseze finala, dar și-a cedat meciul 3-2 si 12-10 în decisiv.

„Am avut și ghinion la anumite puncte, dar am și reușit să închid setul cu noroc. Voi rămâne cu multe lucruri pe care le-am învățat după experiența acumulată la Malmo” – Andreea Dragoman, componentă a echipei de tenis de masă a României.