Tricolorii s-au făcut de râs cu Suedia, dar tot mai au șanse de calificare: Cum ajungem la Euro 2020

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam România Suedia fotbal nationala petarde

Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa similară a Suediei, scor 0-2, în partida din penultima rundă a grupei F de calificare la Euro 2020. Ambele goluri au fost marcat în prima repriză. Fără șanse de calificare din grupe, România poate ajunge la Euro 2020 prin barajul din Liga Naţiunilor.

Suedezii au deschis scorul în minutul 18. Decarul Emil Forsberg i-a depăşit în viteză pe Ciprian Deac şi Vasile Mogoş, în bandă, şi i-a centrat lui Marcus Berg, în careu, care a reluat în plasă, fiind nemarcat.

În minutul 34 al partidei de pe Arena Naţională, atacantul Robin Quaison a punctat pentru 2-0. Acesta a primit de la Berg, autorul primului gol, şi l-a învins pe Tătăruşanu din interiorul careului.

Vezi golurile AICI

Cea mai importantă ocazie a României din prima repriză i-a aparținut lui Nicolae Stanciu. În minutul 15, mijlocașul de la Slavia Praga a șutat periculos de la distanță, însă mingea a fost deviată în corner de apărarea suedezilor. În partea secundă, Cosmin Contra i-a introdus în teren pe Ianis Hagi, Florinel Coman și Denis Alibec.

În urma acestui rezultat, din grupa noastră, Spania și Suedia s-au calificat la Euro. Luni, de la ora 21:45, la Madrid, în ultimul meci din grupă, România întâlnește Spania.

Tricolorii vor mai avea o şansă la barajul din Liga Naţiunilor, care presupune disputarea a două runde (semifinală şi finală) împotriva unei adversare care urmează să fie desemnată. Tragerea la sorţi pentru acest baraj va avea loc vineri, 22 noiembrie.