Preşedintele american Donald Trump a apreciat marţi că liderul nord-coreean Kim Jong-un este "serios" în ce priveşte intenţiile sale de denuclearizare, dar nu a exclus ca summitul istoric dintre cei doi lideri, prevăzut pentru 12 iunie în Singapore, să fie amânat, relatează AFP.
"Cred că e serios. Cred că e absolut foarte serios", a declarat Trump, la primirea omologului său sud-coreean Moon Jae-in, sosit marţi în vizită la Washington.
El a adăugat că însă că există şanse substanţiale ca summitul să nu mai poată avea loc în iunie, potrivit Reuters.
După luni de semnale pozitive şi de garanţii de relaxare din partea Phenianului, tonul s-a schimbat săptămâna trecută, iar regimul nord-coreean a revenit la o retorică mai belicoasă.
Regimul nord-coreean a ameninţat miercurea trecută că va anula summitul prevăzut la 12 iunie cu Donald Trump în Singapore dacă Washingtonul îşi menţine cerinţele pe care le consideră dezechilibrate. Dacă Washingtonul 'ne cere să renunţăm unilateral la arma nucleară, nu vom mai avea niciun interes pentru discuţii şi va trebui să reconsiderăm dacă să acceptăm viitorul summit între Coreea de Nord şi SUA', a declarat ministrul adjunct de externe nord-coreean Kim Kye Gwan, citat de agenţia oficială de presă KCNA.
Trump consideră că liderul nord-coreean este absolut serios în intenţiile de denuclearizare
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Administrația Trump a ajuns la un acord cu Pfizer pentru reducerea prețurilor la medicamente
0

18
Ministrul finlandez al Apărării: Finlanda nu se va lăsa intimidată de tentative de destabilizare
18

2.628
Trump dezvăluie motivul pentru care a mutat submarine nucleare lângă Rusia: 'Există două cuvinte care se termină cu N și nu poți folosi niciunul dintre ele'
2.628

34
Trupele israeliene au ucis un palestinian lângă Betleem
34

1.832
Șoc în diplomația franceză: Ambasadorul Africii de Sud, găsit mort în fața unui hotel de lux din Paris
1.832

2.362
Regele Charles al III-lea nu uită relația sa specială cu România: În inima Londrei a onorat amintirea Reginei Maria a României
2.362

5.772
Rusia sugerează că ar vrea o graniță mai aproape de România: posibile noi revendicări teritoriale din Ucraina
5.772

93
Masacrul din Gaza continuă - Cel puțin 41 de palestinieni au fost uciși în timp ce așteptau ajutoare
93

1.868
Putin mută războiul din tranșee la TV și în online: Ce arată datele ISW despre cheltuielile pentru apărare
1.868

62
Întâlnirea Trump-Netanyahu - Qatarul a anunţat că a primit garanţii de securitate
62

3.135
Planul prin care Europa izolează Ungaria în favoarea Ucrainei și a R. Moldova
3.135

54
VIDEO Taifunul Bualoi lovește în plin Vietnamul - Inundaţii în regiunea de nord a ţării, perturbând curse aeriene şi feroviare în capitala Hanoi
54

205
O copilă în vârstă de doi ani a fost desemnată zeiță vie în Nepa
205
Comentează