Preşedintele SUA Donald Trump a declarat vineri că obiectivele Statelor Unite şi ale Israelului în Iran „ar putea fi puţin diferite”, în timp ce războiul SUA-Israel cu Iranul a intrat în a treia săptămână, conform CNN,citat de news.ro
„Ei bine, cred că ar putea fi puţin diferite, presupun; este o ţară diferită de a noastră. Dar el vă va spune că nu a existat niciodată o putere precum puterea Statelor Unite”, le-a spus Trump reporterilor înainte de a urca la bordul Air Force One.
Întrebat de reporteri dacă vorbeşte zilnic cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, preşedintele a răspuns: „Vorbesc cu el des.”
Comentariile lui Trump vin în contextul în care Israelul afirmă că a continuat să lovească Iranul şi în cursul serii de vineri, ora locală, inclusiv puncte de control ale securităţii iraniene în Teheran, clădiri guvernamentale şi depozite de armament militar.
Cum vede Netanyahu situația
Netanyahu a spus că ofensiva Israelului împotriva Iranului și a aliaților săi începe deja să schimbe dinamica politică din regiune.
Potrivit premierului, mai multe țări cooperează cu Israelul împotriva Iranului, unele în mod discret, altele mai deschis.
„În aceste zile, eu și echipa mea construim alianțe suplimentare cu țări din regiune, alianțe care acum câteva săptămâni ar fi părut de neimaginat”, a spus el, fără a numi statele implicate.
El a subliniat și cooperarea strânsă dintre Israel și Statele Unite în timpul conflictului.
Netanyahu a spus că a vorbit recent cu președintele american Donald Trump, care i-ar fi spus că relația dintre cei doi este mai puternică decât orice relație anterioară dintre un președinte american și un prim-ministru israelian.




























Comentează