Donald Trump, președintele Statelor Unite, are în vedere o întâlnire directă cu liderul rus, Vladimir Putin, care ar putea avea loc chiar săptămâna viitoare, potrivit publicației New York Times, care citează două surse la curent cu planurile, relatează Rador.
Trump plănuiește apoi să se întâlnească atât cu Putin, cât și cu președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a mai precizat publicația, adăugând că planurile au fost dezvăluite miercuri în cadrul unei convorbiri cu lideri europeni.
Și cei de la Fox News au transmis aceleași informații.
Întâlnire între emisarul special american Steve Witkoff și Putin
Emisarul lui Donald Trump, Steve Witkoff, a fost primit miercuri la Moscova de către preşedintele rus Vladimir Putin, cu două zile înaintea expirării unui ultimatum dat de către miliardar liderului de Kremlin pentru ca Rusia să-şi oprească ofensiva în Ucraina, informează AFP, conform news.ro.
Putin şi Witkoff şi-au strâns mâna călduros la începutul întâlnirii, într-o sală somptuoasă, la Kremlin, potrivit unor imagini difuzate de serviciul de presă al preşedinţiei ruse.
Discuțiile au durat aproape 3 ore
Kremlinul consideră "constructivă" întâlnirea de aproape trei ore pe care preşedintele rus Vladimir Putin a avut-o miercuri la Moscova cu emisarul special american Steve Witkoff.
Detalii AICI
Comentează