Crearea unui stat palestinian nu va mai fi un subiect după învestirea preşedintelui ales al SUA, Donald Trump, pe 20 ianuarie, a declarat joi un important ministru israelian pentru portalul de ştiri Ynet, informează agenţia DPA, potrivit agerpres.
"Palestina va fi scoasă de pe agendă" pe 20 ianuarie, a spus ministrul educaţiei israelian Naftali Bennett, care a promis de asemenea să avanseze iniţiative privind anexarea unei mari părţi din Cisiordania.
Citeşte şi: 'Micile cadouri' ale lui Obama pentru Donald Trump
Bennett, liderul partidului 'Căminul Evreiesc', a criticat afirmaţiile făcute miercuri de secretarul de stat american John Kerry ca fiind "cu totul în afara contactului cu realitatea".
Kerry a folosit unul din ultimele sale discursuri în calitate de secretar de stat pentru a admonesta Israelul pentru extinderea colonizării, avertizând că soluţia bazată pe coexistenţa a două state - unul israelian şi unul palestinian - este pusă în "pericol grav".
Bennett a fost unul dintre principalii susţinători ai proiectului de lege, trecut recent de prima lectură, care ar legaliza mai multe aşezări israeliene în Cisiordania.
Relaţiile dintre SUA şi Israel s-au răcit după ce săptămâna trecută Consiliul de Securitate al ONU a adoptat o rezoluţie care condamnă activitatea de colonizare israeliană în teritoriile palestiniene ocupate.
Comentează