Candidatul republican la preşedinţia Statelor Unite Donald Trump este dispus să discute cu liderul nord-coreean Kim Jong Un pentru a încerca să oprească programul nuclear al Phenianului, potrivit declaraţiilor sale într-un amplu interviu acordat marţi agenţiei Reuters.
În acest interviu, Trump afirmă de asemenea că dezaprobă acţiunile preşedintelui rus Vladimir Putin în estul Ucrainei, cere o renegociere a acordului asupra climei de la Paris şi declară că va desfiinţa cea mai mare parte a legii de reglementare a pieţelor financiare Dodd-Frank dacă va fi ales preşedinte.
Candidatul prezumtiv republican a refuzat să prezinte detalii din planurile sale în legătură cu Coreea de Nord, dar o întâlnire cu Kim ar marca o schimbare majoră în politica SUA faţă de această ţară izolată.
"Aş discuta cu el, n-aş avea nicio problemă", a declarat Trump referindu-se la Kim.
"În acelaşi timp, aş pune foarte multă presiune asupra Chinei pentru că din punct de vedere economic, avem o putere extraordinară asupra Chinei", a spus el în acest interviu de o jumătate de oră în biroul său din Trump Tower în Manhattan.
China este singurul susţinător major diplomatic şi economic al Phenianului, aminteşte Reuters.
Potrivit lui Trump, Statele Unite sunt tratate nedrept în acordul asupra climei de la Paris, care prevede reduceri ale emisiilor de carbon pentru mai mult de 170 de ţări. Renegocierea pactului ar fi un regres major pentru ceea ce a fost salutat ca primul acord asupra climei cu adevărat global, angajând atât ţările bogate cât şi cele sărace să ţină în frâu creşterea emisiilor de gaze cu efect de seră răspunzătoare pentru încălzirea planetei.
În ceea ce priveşte economia, Trump a spus că intenţionează să prezinte o platformă politică detaliată în două săptămâni. El a declarat că va desfiinţa aproape tot pachetul de reforme financiare Dodd-Frank, pus în aplicare după criza financiară din 2007-2008.
"Aş spune că va fi aproape de o dezmembrare Dodd-Frank. Dodd-Frank este o forţă foarte negativă, care a dezvoltat o reputaţie foarte proastă", a spus miliardarul din New York.AGERPRES
Trump vrea să se întâlnească cu liderul nord-coreean Kim, să renegocieze acordul asupra climei
Explorează subiectul
Articole Similare

930
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri combinate din ultimele luni
930

680
Teribilul blestem al ceasului astronomic din Praga: cei care au încercat să-l repare au înnebunit sau murit în circumstanțe misterioase
680

1.362
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.362

1.025
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
1.025

115
Soarta Siriei în prim plan - Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au avut o discuţie cu privire la evoluţiile din Orientul Mijlociu
115

2.112
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
2.112

60
VIDEO Furtuna Claudia face ravagii - Trei morți în Portugalis și inundații masive în Marea Britanie
60

2.228
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
2.228

1.143
Arabia Saudită, la un pas de Acordurile Abraham - Trump deschide discuția despre F-35: 'Mi-au cerut să analizez această opțiune' / Pentagonul avertizează
1.143

117
Acord între Kiev și Moscova - Un nou schimb masiv de prizonieri
117

86
Zidul de la frontieră a depășit Linai Albastră - Libanul va depune o plângere la ONU împotriva Israelului
86

34
M23 și RD Congo semnează un nou acord-cadru pentru pace la Doha
34

2.162
Ca-n filmele cu proști: Cum s-a făcut CIA de râs în Afganistan în încercarea de a distruge culturile cu mac
2.162


















Comentează