Nouă trupe de reconstituire istorică din Polonia, Ungaria şi Romania, cu un total de 110 actori specializaţi, vor fi prezente, în perioada 23-25 septembrie, la Şimleu Silvaniei, la a şaptea ediţie a Bathory Fest.
"Ediţia a VII-a Bathory Fest va începe vineri, 23 septembrie în Şimleu Silvaniei. Se împlinesc 489 de ani de la naşterea Regelui Ştefan Bathory în castelul din cetatea Şimleu şi 30 de ani de la înfiinţarea Fundaţiei Bathory. Se anunţă un eveniment marcant, într-o nouă abordare şi cu un nou concept. Bathory Fest este singurul festival medieval de reconstituire istorică din judeţul Sălaj, iniţiat în urmă cu şase ani, de către Primăria oraşului Şimleu Silvaniei, cu sprijinul Ministerului Apărării din Polonia, a diverselor asociaţii de reconstituire istorică, fundaţii şi a altor entităţi publice sau private", precizează joi, într-un comunicat de presă, reprezentanţii unuia din organizatorii evenimentului - ADI Ţara Silvaniei.
Potrivit acestora, programul de la această ediţie este unul inedit şi polivalent, cuprinzând toate sferele de interes: expoziţii, reconstituiri ale luptelor, conferinţe ştiinţifice, proiecţii de filme, activităţi pentru copii şi adulţi, concerte, vernisaje de pictură, teatru, întâlniri şi schimburi reciproce de idei cu reprezentanţii oraşelor înfrăţite, toate presărate cu multe alte surprize.
Programul festivalului include o prelegere a rectorului Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Daniel David, proiecţie de filme TIFF, expoziţie de artefacte medievale ale familiei Bathory - ramura de Pericei, un concert, dar şi demonstraţii ale trupelor de reconstituire istorică şi teatru stradal.
Ştefan Bathory s-a născut în castelul familiei din cetatea fortificată situată în Şimleu Silvaniei pe 27 septembrie 1533. El a ajuns Principe al Transilvaniei în 1571, iar în anul 1576 a devenit rege al Poloniei şi al Marelui Ducat al Lituaniei.
De numele său sunt legate o serie de reforme, precum înfiinţarea primei universităţi din Lituania, în 1578 şi a primei universităţi din Cluj Napoca, în 1581.
"Oraşul Şimleu Silvaniei va îmbrăca încă o dată straiele bravilor apărători ai Cetăţii de la poalele Măgurii. Ambasadele şi-au desemnat reprezentanţii, oraşele înfrăţite îşi vor trimite delegaţii, trupele sunt pregătite... să înceapă Bathory Fest 2022", se mai arată în comunicatul menţionat.
Trupe de reconstituire istorică din Polonia, Ungaria şi România, la festivalul medieval Bathory Fest
Explorează subiectul
Articole Similare

17
Weekend dedicat universului regizorului Guy Ritchie, la DIVA
17

15
Seriale şi documentare noi, în octombrie, pe canalele BBC First şi BBC Earth
15

25
Leonardo DiCaprio i-a adus un omagiu lui Jane Goodall, 'prietenă dragă' şi 'eroină'
25

14
Tinerele speranţe ale pianului îşi înfruntă destinele în Concursul Chopin 2025
14

26
Radu Drăguşin şi-a cerut iubita în căsătorie
26

2.705
VIDEO Delia a făcut show la nunta fiului manelistului Costel Biju: A încasat 15.000 de euro cash
2.705

13
Cristian Niculescu (ICR Berlin): Tradiţia românească nu este un obiect de muzeu, ci o forţă vie
13

33
Paporniţe ca în Nea Mărin miliardar realizate de meşteri populari, la Slatina, pentru păstrarea tradiţiilor
33

17
Celebrul primatolog britanic Jane Goodall a murit la 91 de ani
17

17
Romii şi nomazii din UE au mai multe locuri de muncă decât în trecut, însă discriminarea persistă (FRA)
17

22
Labirint gigant de porumb în nordul Californiei: vizitatorii se bucură de plăcerea de a se rătăci
22

46
Podgoriile din Portugalia sunt recoltate noaptea, pentru ca muncitorii să beneficieze de răcoare
46

15
Un poștaș, familia sa și fotoliul: expoziția surprinzătoare a Muzeului Van Gogh
15
Comentează