Trupele Israelului s-au retras de la spitalul Al-Shifa: presiunea internațională este în creștere

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 15-11-2023

Actualizat: 15-11-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Corespondenţi ai Agenţiei France-Presse (AFP) şi ai agenţiei palestiniene de ştiri WAFA au afirmat miercuri seara că soldaţii şi tancurile israeliene s-au retras din spitalul Al-Shifa din Gaza. Potrivit acestora, forţele israeliene s-au repoziţionat în jurul imensului complex spitalicesc, pe care Israelul acuză Hamas că îl foloseşte drept bază militară, relatează Le Monde. Cel mai probabil, Israelul a luat această decizie ca urmare a valului de critici venit la nivel internațional, informează News.ro.

Agenţia palestiniană a adăugat că, potrivit corespondentului său, armata israeliană a amplasat camere de recunoaştere facială în curtea spitalului. Potrivit aceleiaşi surse, IDF (forţele de apărare ale Israelului - n.r.) a arestat, de asemenea, mai multe persoane care s-au refugiat în Al-Shifa.

Nu a existat niciun comentariu imediat din partea armatei israeliene.

Miercuri dimineaţă, armata israeliană anunţase că desfăşoară o "operaţiune ţintită" în unitatea în care, potrivit ONU, locuiesc aproximativ 2.300 de persoane, inclusiv pacienţi, personal medical şi persoane strămutate.

Armata israeliană a interogat zeci de civili, care au fost însă eliberaţi, potrivit AFP.

Hamas neagă că ar fi fost prezentă în spital.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri