Turcia lui Mircea Lucescu a fost învinsă acasă de Albania, scor 3-2, într-un meci amical

Getty Images
Mircea Lucescu

Reprezentativa Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, luni, cu scorul de 3-2, de selecţionata Albaniei, într-un meci amical disputat în Antalya, în care de la oaspeţi a fost eliminat un jucător în minutul 42. Albania a deschis scorul prin Sadiku, în minutul 24. Acelaşi jucător a marcat şi în minutul 39, cu trei minute înainte de eliminarea lui Memushaj din naţionala Albaniei. Al treilea gol al învingătorilor a fost înscris de Grezda, în minutul 56, conform news.ro.

Pentru Turcia au marcat Cengiz Under ’47 şi Emre Akbaba ’60. Naţionala Turciei a început meciul cu următorul “11”: Volkan Babacan, Atila Turan, Serdar Aziz, Okay Yokuşlu, Cenk Tosun, Hakan Çalhanoğlu, Çağlar Söyüncü, Oğuzhan Özyakup, Cengiz Ünder, Kenan Karaman, Barış Yardımcı.

Acesta a fost al şaselea meci al lui Lucescu la conducerea echipei Turciei, iar bilanţul tehnicianului român este de o victorie, o remiză şi patru înfrângeri (inclusiv într-un amical cu România).

Alte rezultate din partidele amicale disputate luni:

Armenia – Cipru 3-2

Au marcat: Ishkhanyan ’16, Haroyan ’38, Mkhitaryan ’63 (penalti) / Laifis ’50, Sotiriou ‘89

Georgia – Belarus 2-2

Au marcat: Sikharulidze ’35, Dvali ’50 / Stasevich ’24, Nekhajchik ‘66

Venezuela – Iran 0-1

A marcat: Alireza Jahanbakhsh ‘57

Bulgaria - Arabia Saudită 1-0

A marcat: Popov ‘81