Aproximativ 390 de combatanţi ai gherilei kurde a Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK) au fost ucişi şi alţi 400 răniţi în decurs de două săptămâni de raiduri ale aviaţiei turce împotriva unor baze ale rebelilor situate în nordul Irakului, a anunţat duminică agenţia de presă turcă Anadolu, relatează AFP.
Potrivit agenţiei de presă turce, în bombardamente au fost ucişi cel puţin patru lideri ai mişcării precum şi 30 de femei care făceau parte din rândul rebelilor.
Ankara a lansat la 24 iulie 'un război împotriva terorismului' vizând simultan PKK şi combatanţi ai grupării jihadiste Statul Islamic (SI) în Siria. Dar zecile de raiduri aeriene care au urmat s-au concentrat pe gherila kurdă şi numai trei au fost lansate oficial împotriva SI.
La rândul său, PKK a continuat să lanseze atacuri împotriva forţelor de ordine, omorând cel puţin 20 de membri ai forţelor de ordine de la declanşarea noii serii de violenţe, potrivit unor surse oficiale turce.
Potrivit agenţiei de presă Dogan, un poliţist a fost ucis şi un altul rănit într-un atac survenit în noaptea de sâmbătă spre duminică în oraşul Midyat, în provincia Mardin, situat în sud-est, cu populaţie majoritară kurdă, atacul fiind atribuit PKK, scrie agerpres.ro