U BT Cluj – CSU Sibiu, scor 83-64, în sferturile Cupei României la baschet masculin

minge de baschet

Echipa de baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia CSU Sibiu, cu scorul de 83-64 (43-34), în manşa tur din sferturile de finală ale Cupei României. CSU Sibiu deţine trofeul potrivit news.ro

Principalii marcatori ai meciului, la care au asistat peste 3.500 de spectatori, au fost Planinici 17 puncte, pentru gazde, respectiv Philmore 24, pentru CSU Sibiu.

În sferturi se vor mai duela Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti, tot sâmbătă, SCM Timişoara – BCMU Piteşti (duminică) şi CSM Oradea – SCM Craiova (luni).

Meciurile retur sunt programate în 8 şi 15 ianuarie.

Echipele câştigătoare din dubla manşă se vor califica la Turneul Final Four al competiţiei.

În 2019, Cupa României a fost câştigată de echipa CSU Sibiu.