U-BT Cluj-Napoca a pierdut acasă în EuroCup

gds.ro
baschet

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa franceză Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, cu scorul de 98-89 (37-17, 18-18, 23-30, 20-24), marţi seara, pe teren propriu, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a suferit a patra înfrângere în 12 etape, dintre care două contra clubului din Hexagon, după 88-92 în tur, potrivit Agerpres.

''U'' a plătit preţul pentru un prim sfert catastrofal, cedat la o diferenţă de 20 de puncte. Sfertul al doilea s-a terminat la egalitate, iar ultimele două au fost adjudecate de clujeni, care, însă, nu au putut compensa diferenţa din primele zece minute.

Dennsi Seeley a fost cel mai bun om al ardelenilor, cu 20 de puncte, Patrick Richard a adăugat 16 puncte, Bryce Jones a reuşit 11 puncte, iar Emanuel Căţe, 11 p, 4 recuperări, 4 pase decisive.

Isiaha Mike a fost MVP-ul oaspeţilor, cu 28 p, 8 rec, Jequan Lewis a contribuit cu 17 p, 6 pd, Bryce Brown, 12 p, 4 rec, Maksim Salaş, 11 p.

Tot marţi, 7bet-Lietkabelis Panevezys a întrecut-o pe ratiopharm Ulm cu 94-90, iar Turk Telekom Ankara a pierdut acasă cu Aris Midea Salonic, scor 85-95. Marţi seara are loc şi partida game Dreamland Gran Canaria - Dolomiti Energia Trento.

U-BT Cluj-Napoca va mai juca un meci în acest an, pe 27 decembrie, în deplasare, cu Buducnost VOLI Podgorica.

Clasament
1. Dreamland Gran Canaria 10 victorii - o înfrângere
2. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 10-2
3. U-BT Cluj-Napoca 8-4
4. ratiopharm Ulm 8-4
5. 7bet-Lietkabelis Panevezys 5-7
6. Aris Midea Salonic 5-7
7. Buducnost VOLI Podgorica 4-7
8. Dolomiti Energia Trento 4-7
9. Turk Telekom Ankara 3-9
10. Slask Wroclaw 1-10