U BT Cluj, singura echipă neînvinsă în Liga Națională de baschet masculin

minge de baschet

Echipa de baschet masculin Universitatea BT Cluj a învins vineri după-amiază pe BCM Pitești, cu 93-78 (56-29), într-un joc contând pentru runda a 13-a a Ligii Naționale.

Cea de a 6-a serie de turnee din Liga Naţională de baschet masculin, care au fost programate la mijlocul acestei săptămâni la Sibiu, Oradea şi Focşani a continuat vineri cu 3 meciuri, dintre care cea mai interesantă se anunța a fi cea dintre U BT Cluj și BCM Pitești, potrivit mediafax.ro.

Ardelenii aveau 9 victorii din 9 posibile înainte de acest meci, dar nu erau pe prima poziție în clasament din cauza numărului de meciuri mai puțin jucate.

Partida de vineri a fost dominată categoric de clujeni, care nu au cedat nici un minut inițiativa în primele două sferturi, ajungând chiar și la +30 pe tabelă. Finalul setului 3 a înregistrat cea mai mare diferență din meci, la +34, ceea ce a făcut ca Silvășan să dea mai multe minute și rezervelor, care au pierdut sfertul 4 cu 15-34, dar nu și meciul, care s-a încheiat 93-78.

U BT Cluj e acum pe prima poziție în clasamentul Ligii Naționale, cu 10 victorii din 10 posibile, fiind singura echipă din campionat care se poate lăuda cu această performanță.

În primul meci al zilei, CSM Târgu Jiu a fost învinsă de CSM Focșani cu 87-62 (51-33).

Tot vineri se joacă și partida dintre CSU Sibiu și BC Steaua București.