Secretarul de presă al preşedintelui rus nu a exclus posibilitatea ca Vladimir Putin să vină cu o reacţie la răspunsul SUA la propunerile privind garanţiile de securitate marţi, după întrevederea pe care o va avea la Moscova cu premierul Ungariei, Viktor Orban, informează TASS.
"Astăzi (marţi) vor fi întrebări ale jurnaliştilor. Ar fi ciudat dacă ele vor ocoli acest subiect (al garanţiilor de securitate). De aceea, se poate presupune că, într-un fel sau altul, subiectul va fi abordat", a spus Peskov.
Potrivit purtătorului de cuvânt al lui Vladimir Putin, conferinţa va începe la orele "patru-cinci, în funcţie de cum se vor desfăşura discuţiile" cu premierul Ungariei.
Totodată, Peskov a spus că nu ştie când va da Kremlinul un răspuns oficial la ideile SUA asupra propunerilor Federaţiei Ruse în domeniul securităţii. "Atunci când va găsi de cuviinţă preşedintele" Putin, a afirmat Peskov.
Pe 26 ianuarie, SUA şi NATO au transmis Rusiei răspunsuri scrise la propunerile privind garanţiile de securitate. Partea americană a rugat ca textul acestor documente să nu fie dat publicităţii, însă secretarul de stat american, Antony Blinken, şi secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, au enumerat propunerile de bază. Potrivit acestor declaraţii, Occidentul nu a făcut concesii principiale Rusiei, însă a stabilit orientări pentru viitoare negocieri.
Ucraina - SUA așteaptă răspunsul lui Putin
Articole Similare

1.027
VIDEO Așa arată cel mai lung pod din lume: Îți trebuie 2 ore pentru a-l traversa, iar priveliștea îți taie răsuflarea
1.027

1.016
Avertisment de la comisarul european pentru apărare: Rusia ar putea testa NATO 'în următorii doi - patru ani'. Trebuie să învățăm din experienţa Ucrainei
1.016

27
Conferință de securitate la Berlin, axată pe consolidarea apărării Europei
27

1.989
VIDEO Cele trei obsesii ale lui Donald Trump: Prind glas în toate discursurile susținute de președintele american
1.989

47
Israelul va fi prezent la cel mai mare eveniment de securitate din lume, Milipol
47

45
Ți-ai pierdut bagajul în timpul călătoriei? Experții dezvăluie soluția simplă pentru a-l recupera rapid
45

2.373
Ucraina atacă puternic în Donbas: Noapte trecută ar fi lovit termocentrala Zuivska
2.373

3.409
Fenomen ciudat pe burse: Se prăbușesc piețele asiatice, iar situația pe Wall Street este extrem de volatilă
3.409

5.261
Primul greu care pică, după ce au bubuit dosarele Epstein: La Universitatea Harvard este deranj mare
5.261

51
India îşi intensifică relaţiile energetice cu SUA pentru a calma tensiunile comerciale provocate de tarife
51

32
Cum încearcă India să netezească relațiile comerciale tensionate cu SUA prin întărirea cooperării în domeniul energiei
32

2.767
Răsturnare de situație în dosarul fostului șef al FBI: A fost identificat un ”model tulburător de greșeli investigative profunde”
2.767

77
Nouă inițiativă a administrației Trump: se lansează 'FIFA Pass' pentru suporterii care au cumpărat bilete la Cupa Mondială
77


















Comentează