Uniunea Europeană (UE) a condamnat luni execuţia de către regimul de la Teheran a tânărului sportiv practicant de lupte greco-romane Navid Afkari, pentru uciderea unui angajat al statului în timpul manifestaţiilor împotriva guvernului iranian, în 2018, informează AFP potrivit Agerpres.
"UE condamnă în termenii cei mai fermi această execuţie", a anunţat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene, Peter Stano, într-un comunicat.
"Drepturile omului rămân un element central al angajamentului nostru cu Iranul. Vom continua să dialogăm cu autorităţile iraniene asupra acestei probleme, în special prin intermediul reprezentanţei locale a UE la Teheran, precum şi asupra unor cazuri individuale cum este şi recenta execuţie", a adăugat el.
"UE se opune pedepsei cu moartea în orice circumstanţă şi în toate cazurile fără excepţie", a amintit Stano. "Aceasta este o pedeapsă crudă şi inumană, care nu are niciun efect disuasiv şi care reprezintă o negare inacceptabilă a demnităţii şi integrităţii umane", a subliniat el.
Organizaţia internaţională pentru apărarea drepturilor omului Amnesty International a denunţat sâmbătă execuţia "în secret" a lui Navid Afkari, calificând-o drept "parodie de justiţie", după un proces "în mod clar inechitabil".
Şeful diplomaţiei americane Mike Pompeo şi-a exprimat de asemenea indignarea în legătură cu această "execuţie crudă".
Hashtagul în persană #Navid_Afkari a fost intens distribuit pe Twitter pentru a-l susţine pe tânărul luptător şi se opune executării lui.
Iranul a anunţat sâmbătă execuţia luptătorului de greco-romane Navid Afkari, care a fost condamnat la moarte pentru înjunghierea unui agent de securitate în timpul protestelor antiguvernamentale din 2018. În conformitate cu legea talionului, Navid Afkari a fost executat sâmbătă dimineaţa într-o închisoare din oraşul Shiraz.
UE condamnă execuţia de către Teheran a tânărului luptător Navid Afkari
Explorează subiectul
Articole Similare

775
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri combinate din ultimele luni
775

614
Teribilul blestem al ceasului astronomic din Praga: cei care au încercat să-l repare au înnebunit sau murit în circumstanțe misterioase
614

1.333
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.333

1.016
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
1.016

111
Soarta Siriei în prim plan - Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au avut o discuţie cu privire la evoluţiile din Orientul Mijlociu
111

2.092
Motivul josnic pentru care un bărbat își schimbă numele în fiecare an
2.092

59
VIDEO Furtuna Claudia face ravagii - Trei morți în Portugalis și inundații masive în Marea Britanie
59

2.198
Mega-proiectul Chinei spre Europa: Rusia trebuie să își dea acordul
2.198

1.136
Arabia Saudită, la un pas de Acordurile Abraham - Trump deschide discuția despre F-35: 'Mi-au cerut să analizez această opțiune' / Pentagonul avertizează
1.136

113
Acord între Kiev și Moscova - Un nou schimb masiv de prizonieri
113

86
Zidul de la frontieră a depășit Linai Albastră - Libanul va depune o plângere la ONU împotriva Israelului
86

34
M23 și RD Congo semnează un nou acord-cadru pentru pace la Doha
34

2.147
Ca-n filmele cu proști: Cum s-a făcut CIA de râs în Afganistan în încercarea de a distruge culturile cu mac
2.147


















Comentează