UEFA a DECIS: cine este cel mai bun jucător de la Euro 2016. Ronaldo, loc DEZAMĂGITOR

campionatul european de fotbal euro 2016

Marea vedetă a finalei Euro 2016 a fost fără discuție Cristiano Ronaldo, dar cifrele UEFA arată că tocmai ”călăul” acestuia din finală, Dimitry Payet, a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului, conform Player Barometer.

Pe locul doi în topul UEFA se află golgheterul competiției, francezul Antoine Griezmann. Podiumul a fost completat de starul Ţării Galilor, Gareth Bale, în timp ce primul fotbalist al noii campioane europene, Portugalia, Cristiano Ronaldo, ocupă doar locul al şaptelea.

Starul lui Real Madrid a fost devansat de germanul Toni Kroos şi belgienii Kevin De Bruyne şi Eden Hazard, informează Digisport.

Ultimii trei fotbalişti din top 10 sunt Mesut Ozil, Paul Pogba şi Raphael Guerreiro, al doilea lusitan din primele zece poziţii.

Cel mai bun jucător al finalei Euro 2016, Pepe, s-a clasat pe poziţia a 15-a. România nu a avut niciun reprezentant în primii 10 de fotbalişti ai Campionatului European.

UEFA a desemnat şi cei mai buni fotbalişti pentru fiecare post. Patru din cei opt câştigători sunt francezi, în timp ce portughezii au numai doi reprezentanţi, Rui Patricio şi Raphael Guerreiro.