Un seism cu magnitudinea 7,8 s-a produs la o distanţă de 105 kilometri sud-est faţă de Suva, capitala statului insular Fiji, la adâncimea de 608 kilometri, au anunţat joi reprezentanţii Serviciului de Prospectare Geologică al Statelor Unite (U.S. Geological Survey - USGS), citaţi de Reuters.
Intensitatea cutremurului a fost revizuită în scădere, după ce specialiştii de la USGS au anunţat iniţial că seismul a avut o magnitudine de 8,1.
Experţii de la Pacific Tsunami Warning Center au spus că nu se aşteaptă la apariţia unui tsunami cu potenţial devastator în Oceanul Pacific şi că nu există un risc de tsunami care să vizeze statul american Hawaii.
Ministerul Apărării Civile şi de Management al Situaţiilor de Urgenţă din Noua Zeelandă a anunţat la rândul său că nu există un risc de tsunami care să ameninţe această ţară în urma seismului din Fiji.
ULTIMA ORĂ - Cutremur extrem de puternic oceanul Pacific: experții spun că a avut o intensitate de 7,8
Articole Similare

97
Băutura alcoolică cosumată de români cu multiple beneficii asupra sănătății. Nu lipsește niciodată de pe masa de sărbători
97

634
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia va apela la economiile contribuabililor în 2026 pentru a finanța campania militară din Ucraina
634

3.499
Se dechid porțile abundenței pentru aceste 3 zodii: viața lor se poate transforma radical în următoarele șapte zile
3.499

238
Retrospectivă: piața petrolului între șocuri geopolitice și teama de surplus
238

258
Redacția stiripesurse.ro vă urează un An Nou fericit!
258

856
Hidroelectrica întârzie facturile din ianuarie 2026. Ce trebuie să știe clienții
856

424
Cupa Africii: Camerun și Coasta de Fildeș câștigă, tabloul optimilor este complet
424

1.051
Italia, Spania, Irlanda sau Scoția vând case la preț redus: Oamenii primesc bani să se mute aici
1.051

289
2025 a fost un an de glorie pentru aur și argint. Cum va evolua prețul lor în 2026
289

543
Șase luni decisive la Energie: Bogdan Ivan spune că a stabilizat piața și a evitat un șoc major pentru economie
543

2.071
VIDEO 'Luptă pentru o bucată de pâine' - Protestele iau amploare în Iran din cauza scumpirilor. Clădire guvernamentală atacată, autoritățile avertizează cu 'răspuns ferm'
2.071

2.105
România urcă în topul economiilor mondiale: Ce loc ocupă în 2025
2.105

1.574
'Războiul bate la porțile Europei' - Friedrich Merz avertizează: 2026 va testa securitatea și unitatea continentului
1.574

















Comentează