ULTIMA ORĂ: Viitoarea adversară a Simonei Halep a făcut spectacol la Wimbledon, la doar 15 ani. Revenire de senzaţie

Foto Facebook
coco gauff

Simona Halep va juca în optimi, la Wimbledon cu Cori Gauff, americanca de 15 ani, care a învins-o în turul 1 pe Venus Williams, iar, acum, în turul 3, a trecut de Polona Hercog.

Cori Gauff s-a întâlnit, vineri seara, cu Polona Hercog, în turul 3 de la Wimbledon, pe care a învins-o cu 3-6, 7-6, 7-5, după un meci spectaculos, care a ridicat spectatorii în picioare, la fiecare mingie. După ce a pierdut setul 1, puștoaica a revenit de la 5-2 pentru adversară în setul 2, iar în setul 3 a presat și a punctat, ori de câte ori adversare i-a dat ocazia.

Simona Halep s-a calificat în optimi, după ce a trecut, în turul 3, de bielorusa Victoria Azarenka cu 6-3, 6-1.

Vezi și: Viorica Dăncilă dă de pereți cu Codrin Ștefănescu: 'Cred că și-a greșit meseria, scenarist i se potrivea. Nu există o listă neagră în PSD'

"Nu a fost atât de uşor. M-am simţit foarte bine pe teren. E mereu greu să joci contra ei, dar m-am simţit foarte bine. Îmi creşte încrederea de la meci la meci. Mă simt mai bine acum şi abia aştept meciul următor. Antrenorul meu o să se uite la meci (n.red. - Hercog vs Gauff), eu trebuie să mă liniştesc, să mă odihnesc. Nu mă uit pe tablou, astfel nu simt presiunea. Încerc mereu să dau totul pe teren", a spus Simona Halep, după succesul contra Victoriei Azarenka.