Un avion cargo rusesc ce transporta combustibil nuclear pentru două centrale nucleare slovace a aterizat marţi în Slovacia, chiar dacă această ţară membră a UE şi-a închis spaţiul pentru avioanele ruseşti, a anunţat Ministerul Economiei slovac, informează AFP, scrie AGERPRES.
"Un avion IL76 al Volga Dnepr Airlines a aterizat astăzi (marţi) pe aeroportul din Bratislava, transportând combustibil nuclear din Federaţia Rusă", a anunţat ministerul într-un comunicat.
Avionul cargo rusesc a survolat teritoriul belarus şi Polonia, potrivit aceleiaşi surse.
Slovacia a fost una dintre ultimele ţări ale UE care şi-a închis spaţiul aerian pentru avioanele ruseşti.
Însă acest zbor a beneficiat de o excepţie prevăzută pentru ajutor umanitar şi transportul de combustibil nuclear.
Varşovia şi-a dat acordul, a anunţat Oficiul Aviaţiei Civile al Poloniei.
Combustibilul nuclear va fi utilizat la cele două centrale nucleare slovace din Mochovce şi Jaslovske Bohunice, care primesc acum doar combustibil nuclear de origine rusă.
În 2020, centralele nucleare slovace produceau 53% din energia ţării.
Un avion al Rusiei a aterizat în Slovacia în pofida interdicţiei de survol al spaţiului UE. Motivul?
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

648
VIDEO Moment neobișnuit la Casa Albă: Donald Trump a preluat o comandă McDonald’s, a oferit bacșiș în fața presei și a lansat un avertisment la adresa Iranului
648

736
Călin Georgescu a ajuns la sediul ÎCCJ, înconjurat de fani. Audieri în dosarul privind ordinea constituțională
736

2.569
Presa rusă: Republica Moldova trece pe şinele militare
2.569

804
ChatGPT şi Gemini greșesc până la 80% dintre diagnosticele medicale (studiu)
804

1.606
VIDEO Dans viral - Un viitor ministru ungar face spectacol pe scenă după victoria lui Peter Magyar
1.606

2.657
Semnal groaznic pentru economie! A crescut inflația în România
2.657

1.925
Ultima zi pentru bonificația de 3% la impozitul pe venit
1.925

6.442
Întrebarea momentului în Ungaria: Va ajunge Viktor Orbán la închisoare? Răspunsul lui Péter Magyar
6.442

4.601
VIDEO Cade un bastion politico-militar: Trupele de comando israeliene vor avea controlul deplin asupra orașului Bint Jbeil în câteva zile
4.601

3.748
Ministrul Finanțelor, după ce România a câștigat procesul în scandalul "Casa Radio": Este un rezultat important care înseamnă, în concret, protejarea banilor publici!
3.748

1.604
Apare clona perfectă a lui Mark Zuckerberg: Cu greu vor mai putea fi deosebiți
1.604

1.709
Scaunele din avioane nu sunt toate la fel. Specialiștii au realizat un clasament inedit al companiilor aeriene
1.709

2.173
O rază de speranță! Prețul petrolului este în scădere, pe fondul unui nou dialog SUA-Iran
2.173
















Comentează