Un avion militar s-a prăbușit în SUA

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 21-01-2016

Actualizat: 22-01-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un avion de luptă F-16 s-a prăbuşit joi în Arizona, în sud-vestul Statelor Unite, şi cauza accidentului sau starea pilotului nu erau încă cunoscute, a anunţat armata aerului, informează AFP. 

"Un F-16 Falcon de luptă aparţinând diviziei 56 şi care depinde de baza forţelor aeriene din Luke s-a prăbuşit în jurul orei 8.45 (16.45 GMT)" lângă orăşelul "Bagdad din Arizona", a declarat US Air Force într-un comunicat. 

Datorită "distanţei" şi "terenului accidentat" unde a avut loc incidentul, "starea pilotului nu este încă cunoscută", a adăugat armata. 

F-16 este un avion de luptă fabricat de Lockheed Martin. Prezent în flotele a 20 de ţări, acesta este unul dintre cele mai folosite avioane militare în lume.AGERPRES

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri