Un bărbat din Bârlad a fost arestat pentru furt calificat după ce a sustras bunuri de valoare din două locuinţe

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 08-06-2021

Actualizat: 08-06-2021

Article thumbnail

Sursă foto: huffingtonpost.co.za

Un bărbat în vârstă de 41 de ani din Bârlad a fost arestat preventiv, marţi, fiind acuzat de trei infracţiuni de furt calificat, potrivit agerpres.ro.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vaslui, în urma cercetărilor efectuate, poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Bârlad au stabilit, în urma cercetărilor efectuate, că, în perioada februarie - mai 2021, bărbatul ar fi pătruns, prin efracţie, pe timpul nopţii, în incinta a două locuinţe din municipiul Bârlad, cartier Deal, de unde ar fi sustras bunuri de valoare.

"Prejudiciul cauzat în urma săvârşirii infracţiunilor este estimat la 10.000 lei. În cursul zilei de 7 iunie, în urma probatoriului administrat, poliţiştii bârlădeni l-au reţinut pe bărbat, pentru o perioadă de 24 de ore. Ulterior, acesta a fost prezentat Judecătoriei Bârlad, care a dispus arestarea sa preventivă, pentru 30 de zile", precizează sursa citată.

Poliţiştii continuă cercetările, în vederea stabilirii şi probării întregii activităţi infracţionale a bărbatului.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri