Un bărbat din Neamț a fost condamnat în Vaslui la 27 ani de închisoare după ce în iunie anul trecut l-a omorât cu toporul pe tatăl iubitei sale. Și femeia a primit mai multe lovituri cu toporul, fiind dusă la spital în stare gravă. Decizia nu este definitivă.
Potrivit deciziei instanței, bărbatul a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor, la care s-a adăugat un spor de 9 ani de pușcărie, reprezentând o treime din cumulul pedepselor de 15 ani pentru tentativă la omor calificat, 7 ani pentru viol și 5 ani pentru tâlhărie calificată, potrivit Mediafax.ro.
Citește și: SURSE - PNL intră în formație de luptă: lista miniștrilor vehiculați pentru CJ și reședințele de județ
Nemțeanul a fost obligat de judecătorii Tribunalului Vaslui la plata a 10.000 de euro daune materiale și peste 40.000 de euro daune morale către fosta sa iubită.
Sentința judecătorilor vasluieni nu este definitivă, putând fi atacată cu apel.
Crima a avut loc în luna iunie 2019, în localitatea Bărboși, comuna Hoceni, județul Vaslui. Potrivit unor surse din judiciare, pe fondul consumului de alcool și a unui conflict spontan, bărbatul l-a ucis cu toporul pe tatăl concubinei lui, după care a lovit-o și pe femeia de 41 de ani, tot cu toporul. Bătrânul a murit, iar iubita lui a ajuns în stare gravă la spital.
După crimă, bărbatul a plecat cu maşina în judeţul Neamţ și s-a predat.
Comentează