Grupul german REWE, prezent pe piața locală din 2001 prin rețeaua de supermarketuri tip discount Penny, își extinde operațiunile în România și cu brandul de drogherii BIPA. Subsidiara Bipa Romania Drogherie a demarat deja recrutările pentru mai multe poziții, potrivit anunțurilor de angajare consultate de Economica.net.
BIPA se poziționează ca un lanț de magazine cu prețuri accesibile, specializat în produse de îngrijire personală, frumusețe și sănătate. Principalul său concurent pe piața românească va fi retailerul german dm, prezent deja la nivel național.
Compania operează în prezent peste 500 de drogherii în Austria și 139 de magazine în Croația, iar acum pregătește intrarea pe piața din România.
Posturi disponibile la Bipa România
Printre rolurile pentru care se recrutează în București, Ilfov și Pitești se numără:
- Manageri de magazine – candidații trebuie să aibă experiență în vânzări cu amănuntul și în coordonarea echipelor.
- District Manager – poziție pentru persoane cu cel puțin trei ani experiență în retail management, cunoștințe de legislația muncii și limba engleză (germana reprezintă un avantaj).
- Technical Purchaser – pentru candidați cu studii medii, cunoștințe de engleză la nivel mediu și permis de conducere categoria B.
- Project Manager Expansion – necesită studii superioare, experiență în project management, imobiliare sau construcții și cunoștințe medii de engleză.
- Social Media & Digital Specialist – rol pentru persoane cu minimum patru ani experiență și engleză avansată.
Beneficii oferite angajaților
Potrivit ofertelor publicate, viitorii angajați BIPA vor beneficia de:
- zile suplimentare de concediu,
- tichete de masă,
- asigurare medicală privată.
Extinderea REWE pe piața locală
Grupul REWE operează deja în România peste 400 de magazine Penny, cu aproximativ 7.500 de angajați. Intrarea brandului BIPA marchează o nouă etapă în strategia de expansiune a retailerului german pe piața românească de retail modern.
Comentează