Un grup de aproape 100 de migranţi care au încercat să traverseze Marea Mediterană din Libia către Europa plutesc în derivă pe o ambarcaţiune improvizată şi riscă să naufragieze, a avertizat luni Organizaţia internaţională pentru migraţie (OIM), transmite AFP potrivit Agerpres.
Cei circa 95 de migranţi plutesc în derivă în mijlocul Mediteranei şi riscă să se înece, după ce au încercat să fugă din Libia, a transmis OIM pe Twitter, fără a da alte detalii.
"Guvernele şi navele au obligaţia legală şi morală de a răspunde la toate apelurile de ajutor pe mare", subliniază agenţia ONU.
Peste 100.000 de migranţi au încercat să traverseze Marea Mediterană în 2019 şi mai mult de 1.200 şi-au pierdut viaţa pe drum, menţionează OIM.
Venirea verii şi condiţiile mai favorabile traversării îi încurajează pe migranţi să-şi reia încercările de a ajunge în Europa, în speranţa de a scăpa de haosul instalat în Libia de la căderea regimului lui Muammar Gaddafi, în 2011.
Situaţia migranţilor s-a agravat şi mai mult după lansarea, primăvara trecută, a unei ofensive asupra capitalei Tripoli de către mareşalul Khalifa Haftar, dar şi după venirea pandemiei de COVID-19.
Plecările de migranţi de pe coastele libiene s-au intensificat cu aproape 300% între ianuarie şi aprilie a.c., comparativ cu aceeaşi perioadă a lui 2019, indică ONU.
Un grup de aproape 100 de migranţi plutesc în derivă pe Marea Mediterană, avertizează OIM
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

685
VIDEO Moment neobișnuit la Casa Albă: Donald Trump a preluat o comandă McDonald’s, a oferit bacșiș în fața presei și a lansat un avertisment la adresa Iranului
685

2.590
Presa rusă: Republica Moldova trece pe şinele militare
2.590

73
Scandal în Pakistan: Sute de copii au fost infectați cu HIV
73

32
Aproape 200 de victime în urma ploilor torenţiale şi a viiturilor, în Afganistan
32

48
Grevă la Lufthansa - Sute de zboruri au fost anulate în Germania
48

1.612
VIDEO Dans viral - Un viitor ministru ungar face spectacol pe scenă după victoria lui Peter Magyar
1.612

101
Hezbollah respinge negocierile cu Israelul: Nu vom respecta niciun acord
101

92
Furtuni puternice în sudul Italiei - Două persoane și-au pierdut viața
92

6.456
Întrebarea momentului în Ungaria: Va ajunge Viktor Orbán la închisoare? Răspunsul lui Péter Magyar
6.456

4.604
VIDEO Cade un bastion politico-militar: Trupele de comando israeliene vor avea controlul deplin asupra orașului Bint Jbeil în câteva zile
4.604

75
Serghei Lavrov, în vizită în China pentru discuţii privind problemele internaţionale actuale
75

3.750
Ministrul Finanțelor, după ce România a câștigat procesul în scandalul "Casa Radio": Este un rezultat important care înseamnă, în concret, protejarea banilor publici!
3.750

1.605
Apare clona perfectă a lui Mark Zuckerberg: Cu greu vor mai putea fi deosebiți
1.605
















Comentează