Un incident aviatic a dus la închiderea unei piste de pe aeroportul Tokyo-Narita

Autor: George Traicu

Publicat: 30-07-2018

Actualizat: 30-07-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Aeroportul internaţional Tokyo-Narita a fost nevoit să-şi închidă, luni, una dintre cele două piste după ce un avion a intrat într-o zonă aflată în construcţie, la scurt timp după aterizare, transmite AFP, preluată de Agerpres.

Potrivit canalului public de televiziune japonez NHK, avionul, un Boeing-787 al companiei Air Canada, având la bord 210 pasageri, a rămas înţepenit timp de mai multe ore într-o zonă aflată în construcţie de-a lungul pistei.

Nu a fost semnalată nicio persoană rănită în acest incident înregistrat pe aeroportul situat la est de Tokyo, al doilea din Japonia, cu 40 de milioane de pasageri şi 250.000 de zboruri pe an.

Avionul a început să fie remorcat abia la cinci ore după ce a greşit calea de rulare după aterizare.

Şase zboruri au fost anulate, iar altele au fost redirecţionate spre alte aeroporturi din Japonia.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri