Un norvegian suspectat de spionaj a fost arestat la Moscova

Autor: Cornel Dumitrescu

Publicat: 19-12-2017

Actualizat: 19-12-2017

Article thumbnail

Sursă foto: www.burntorangereport.com

Justiţia rusă a plasat în detenţie un norvegian suspectat de spionaj, a declarat marţi Tribunalul Lefortovski de la Moscova pentru AFP. Tribunalul ”a decis să-l plaseze în detenţie pe cetăţeanul norvegian Frode Berg, suspectat de spionaj în favoarea unui stat străin”, a declarat pentru AFP o purtătoare de cuvânt a instanţei, Ekaterina Krasnova, precizând că hotărârea a fost luată pe 6 decembrie.

Frode Berg urmează să rămână în detenţie cel puţin până la 5 februarie, a adăugat ea, fără să ofere detalii. Potrivit postului norvegian TV2, Frode Berg, în vârstă de 62 de ani, este un pensionar şi a lucrat în trecut pentru o agenţie guvernamentală norvegiană însărcinată să vegheze la respectarea acordului frontalier între Norvegia şi Rusia.

Presa rusă scrie că el a fost arestat în cursul unei operaţiuni speciale a serviciilor ruse de securitate FSB, la Moscova, în momentul în care primea documente secrete cu privire la flota rusă. Aceste documente i-au fost furnizate de către un rus, care a fost la rândul lui plasat în detenţie sub acuzaţia de înaltă trădare.

Acest caz are loc în contextul în care Norvegia şi-a acuzat în ultimele luni puternicul vecin rus de tentativă de piraterie informatică şi de spionaj. Oslo a iritat Moscova prin autorizarea desfăşurării a aproximativ 300 de militari americani pe teritoriul său, provocând tensiuni în relaţii de vecinătate în general bune, conform news.ro.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri