Un pescador turcesc s-a scufundat în Portul Constanţa (surse)

Autor: Alexandra-Maria Cioroianu

Publicat: 24-02-2018

Actualizat: 24-02-2018

Article thumbnail

Sursă foto: mediafax.ro

O navă tip pescador, înmatriculată în Turcia, s-a scufundat sâmbătă după-amiază în zona de nord a Portului Constanţa, în dreptul danelor Ro-Ro, 3 şi 4, din cauze încă necunoscute, informează surse interne din port.

Citeşte şi: Cererea de revocarea lui Kovesi, criticată la Bruxelles: 'Oficialii europeni nu sunt PROŞTI. Guvernul român DEZINFORMEAZĂ...'

Potrivit surselor citate, pescadorul turcesc era acostat de mai multe luni de zile în dană dublă, fiind legat de o barjă împreună cu alte câteva nave ce se află sub autoritatea statului român după ce au fost interceptate de Garda de Coastă în apele teritoriale naţionale transportând migranţi clandestini la bord.

Nava turcească era într-un stadiu avansat de uzură şi nu avea pază la bord, astfel că nu s-a înregistrat nicio victimă. Autorităţile au instalat un baraj plutitor pentru a evita contaminarea apei din bazinul portuar cu hidrocarburi din rezervoarele ambarcaţiunii scufundate, scrie AGERPRES .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri