Un poliţist din cadrul Inspectoratului de Poliţie (IPJ) Vaslui a oprit la timp un bărbat în stare de ebrietate care dăduse drumul la gazul din cinci butelii şi intenţiona să le aprindă într-o locuinţă.
Potrivit unei informări transmisă vineri de IPJ Vaslui, poliţistul este şef de post în Vetrişoaia, în timp ce patrula prin comună a simţit miros de gaz şi a intervenit pentru a verifica ce se întâmplă.
"Pe 12 iunie, în jurul orei 11.00, în timp ce patrula prin comună, şeful de post a simţit miros de gaz, iar când a făcut verificări, a constatat că un bărbat, de 53 de ani, pe fondul consumului de alcool, a dat drumul la gaz, la cinci butelii, într-una dintre încăperile locuinţei sale şi intenţiona să le aprindă. Felicitări colegului nostru pentru vigilenţă şi pentru dedicaţia demonstrată, care au făcut posibilă prevenirea unei tragedii", au transmis reprezentanţii IPJ Vaslui.
Bărbatul care intenţiona să dea foc buteliilor a fost internat nonvoluntar într-o unitate medicală.
Comentează