Principalul partid de opoziţie din Turcia, Partidul Republican al Poporului (Cumhuriyet Halk Partisi/CHP, social-democrat) l-a acuzat marţi pe preşedintele Recep Tayyip Erdogan pentru amploarea devastatoare a cutremurelor de luni, îndemnându-i pe primarii săi să îi ajute pe cei afectaţi, chiar dacă trebuie să se confrunte cu puterea statului, relatează EFE.
'Refuz să mă aliniez guvernului', a declarat într-un mesaj video şeful CHP, Kemal Kilicdaroglu, referindu-se la apelurile partidului de guvernământ AKP (Partidul Justiţiei şi Dezvoltării) care a îndemnat la unitate naţională după seria de cutremure ce au provocat până în prezent moartea a peste 9.500 de persoane în Turcia.
Subliniind că CHP nu va accepta obstacolele birocratice impuse municipalităţilor controlate de opoziţie în distribuirea ajutoarelor, el i-a încurajat pe primarii din partidul său să acţioneze pe cont propriu.
'Dacă vă pun obstacole birocratice, faceţi-o oricum, nu ascultaţi. Dacă sunteţi arestaţi pentru că au găsit pâine şi pături pentru oameni la voi, atunci să vă aresteze', le-a transmis Kilicdaroglu edililor şi responsabililor regionali ai partidului său.
Potrivit CHP, în unele districte afectate de cutremur, partidul de guvernământ AKP intervine în distribuirea ajutoarelor dacă acestea provin din municipalităţi controlate de social-democraţi, afirmând că nu o pot face în calitate de 'ajutor municipal', întrucât ajutoarele trebuie distribuite doar ca 'ajutor de stat'.
'Vom face ca ajutorul necesar să ajungă cât mai repede posibil acolo unde este cea mai mare nevoie de el. Nu ne mai interesează politica Saray (palatul prezidenţial), nici activităţile lor de relaţii publice, nici ştirile lor false', a declarat liderul opoziţiei.
'Daţi-mi voie să o spun foarte clar. Dacă există un responsabil principal pentru acest proces, acesta este Erdogan. Acesta este guvernul care de 20 de ani nu a pregătit ţara pentru cutremur', a concluzionat Kilicdaroglu, posibil candidat la alegerile prezidenţiale din Turcia preconizate pentru 14 mai, care vor avea loc concomitent cu cele legislative.
Un scandal politic bubuie în Turcia. Opoziţia îl acuză pe Erdogan pentru dezastrul provocat de cutremure
Explorează subiectul
Articole Similare

4
Departamentul american al Justiţiei trebuie să studieze încă aproximativ 5,2 milioane de pagini din dosarele Epstein
4

65
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziţia la un nou sistem de pensii
65

721
VIDEO Se face primul pas în androidizarea Poliției de Frontieră: China va instala roboți umanoizi cu inteligență artificială la granița cu Vietnam
721

3.137
Calul „troian” al Chinei în Europa: țara care le oferă chinezilor contracte fără licitație, iar proiectele sunt de mare anvergură (analiză)
3.137

60
Socialistul musulman Mamdani preia postul de primar al New York-ului
60

118
Xi Jinping: Reunificarea Taiwanului este inevitabilă după exercițiile militare ale Chinei
118

67
Ucraina revendică un atac cu drone asupra unei rafinării din sud-estul Rusiei
67

2.335
Avertisment dur al lui Netanyahu la adresa Iranului: Dacă o vor face, nu vor mai exista limite
2.335

36
Măsuri de securitate fără precedent la Sydney, de Anul Nou, după atacul armat de la Bondi
36

2.947
Mesajul nu foarte subtil transmis de Vladimir Putin de Anul Nou: 'Viitorul se află în fața noastră. Credem în noi și în victoria Rusiei'
2.947

43
Rusia ar fi pierdut peste 1,2 milioane de militari de la începutul invaziei
43

1.312
Descinderi în 25 de provincii din Turcia: Rețineri în lanț în cadrul operațiunii de combatere a grupării Statul Islamic
1.312

122
Poliţia finlandeză a sechestrat o navă suspectată că ar fi deteriorat un cablu de telecomunicaţii în Golful Finlandei
122

















Comentează