Un sfert dintre lungmetrajele produse în Europa sunt regizate de femei

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 26-10-2023

Actualizat: 26-10-2023

Article thumbnail

Sursă foto: westcityradio.ro

Un sfert dintre lungmetrajele produse în Europa sunt regizate de femei

Doar puţin peste un sfert dintre filmele europene sunt semnate de o regizoare, potrivit ediţiei din 2023 a unui studiu realizat de Observatorul European al Audiovizualului, care deplânge "subreprezentarea" femeilor în posturi de decizie din domeniul celei de-a şaptea arte, informează AFP, conform Agerpres.

În perioada 2018-2022, doar 26% dintre lungmetrajele europene (provenite din ţările membre ale UE) au fost regizate de femei. Este totuşi un progres în raport cu perioada 2017-2021, când acest procent a fost de 21%.

În celelalte sectoare ale industriei cinematografice, femeile sunt ceva mai numeroase.

În rândul producătorilor, ele sunt cel mai bine reprezentate (35%), într-o profesie mai puţin vizibilă dar esenţială pentru economia industriei cinematografice. Iar în rândul scenariştilor, femeile reprezintă 29%.

În cadrul directorilor de imagine, o profesie prestigioasă şi dominată de-a lungul istoriei de bărbaţi, femeile sunt foarte puţin numeroase: doar 11%.

La nivel global, scriu autorii raportului, femeile rămân "subreprezentate în posturile cheie".

Raportul bărbaţi-femei este însă ceva mai echilibrat pe marile ecrane. Femeile reprezintă 41% din totalul actorilor care au interpretat cel puţin un rol principal într-un lungmetraj.

Aceste statistici provin din baza de date LUMIERE a Observatorului European al Audiovizualului, care compilează numărul anual de spectatori ai filmelor lansate în cinematografe din diverse surse, în special de la agenţiile naţionale de film.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri