Un bărbat de 45 de ani şi fiul său de 11 ani au fost duşi, duminică, la spital, după ce în apartamentul acestora din Focşani a izbucnit un incendiu din cauza unei oale lăsată nesupravegheată pe aragaz, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea, potrivit Agerpres.
"Un început de incendiu izbucnit din cauza unei oale lăsată pe aragaz nesupravegheată a provocat panică în rândul locatarilor unui bloc situat pe strada Coteşti din municipiul Focşani. Aceştia au sunat la 112 şi au anunţat evenimentul, semnalând totodată că în apartamentul unde se manifesta incendiul sunt persoane surprinse în interior. Pompierii au găsit uşa apartamentului deschisă şi au intrat în interior, unde ardea conţinutul oalei. Echipajele de stingere au intervenit prompt şi au lichidat incendiul în limitele găsite", precizează sursa citată.
Potrivit acesteia, cele două persoane au fost evacuate din locuinţă, fiind transportate la spital. La momentul evacuării din apartament, echipajul SMURD i-a administrat minorului oxigen, deoarece acesta a suferit intoxicaţie cu fum.
La faţa locului au intervenit cinci echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani, cu două autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de descarcerare şi o ambulanţă SMURD.
Un vrâncean şi fiul său, duşi la spital după un incendiu izbucnit din cauza unei oale
Explorează subiectul
Articole Similare

2
VIDEO Jandarmii au confiscat materiale pirotehnice vândute ilegal la o trecere de cale ferată din Vâlcea
2

15
Accident teribil pe DN 56: Doi bărbați au murit după impactul dintre un camion și un autoturism
15

13
Intervenție a jandarmilor montani în Hunedoara, după ce o mașină a ajuns într-o râpă
13

32
Doi bărbați, prinși de jandarmii prahoveni în timp ce capturau ilegal păsări sălbatice
32

3.825
Modificare importantă pentru angajați: Guvernul a decis ca prima zi de concediu medical să nu fie plătită
3.825

3.234
VIDEO Ministrul Oana Țoiu, anunț despre românii afectați de accidentul de telecabină din Italia
3.234

49
Tragedie în Caraș-Severin: O femeie a murit, iar fiica ei a suferit arsuri în urma unui incendiu
49

37
MAE, atenționare de călătorie pentru Marea Britanie: Perturbări semnificative ale traficului în Tunelul Canalului Mânecii
37

222
VIDEO Trafic de coșmar pe Valea Oltului: Blocaje cauzate de TIR-uri staționate pe șosea și de ninsoare
222

2.485
Turcescu atacă OUG privind muncitorii străini, „între cozonaci și cârnați”: riscă să transforme lipsa de forță de muncă într-o vulnerabilitate națională
2.485

5.571
Bolojan renunță la lovitura pregătită împotriva veteranilor și văduvelor de război (surse)
5.571

18
Risc de avalanşe în zona montană a județului Vâlcea: Salvamontiştii recomandă turiştilor să fie prudenţi
18

15
Risc crescut de avalanșă în Munţii Făgăraş: Salvamontiștii îi sfătuiesc pe turişti să evite traseele expuse
15

















Comentează