Comisia Europeană a anunţat luni un ajutor umanitar suplimentar de 4 milioane de euro pentru Serbia, în vederea acordării de asistenţă pentru miile de refugiaţi şi de solicitanţi de azil aflaţi în această ţară, informează agenţia de presă MIA, potrivit Agerpres.
Noile angajamente survin în condiţiile în care comisarul european pentru ajutor umanitar şi gestionarea crizelor, Christos Stylianides, se află în prezent în cea de-a patra vizită a sa în Serbia, unde evaluează situaţia umanitară la faţa locului şi discută cu oficiali ai guvernului sârb cu privire la ajutorul umanitar pentru refugiaţi.
Noile proiecte finanţează distribuţia de alimente în centrele de primire a migranţilor, protejarea celor mai vulnerabili dintre persoanele afectate, mai ales odată cu apropierea iernii, şi alte activităţi educaţionale aferente, a precizat Comisia Europeană într-un comunicat.
'Serbia a fost un partener de încredere al UE şi parteneriatul nostru a permis un răspuns eficient la criza refugiaţilor. UE este principalul furnizor de ajutor umanitar pentru găzduirea de refugiaţi în Serbia, din 2015. Noi am ajutat pentru ameliorarea condiţiilor în numeroase centre de primire a refugiaţilor, am contribuit la aprovizionarea cu alimente a taberelor de refugiaţi, am oferit instruire în acordarea de ajutor copiilor şi am ajutat la acordarea de ajutor medical. Proiectele adiţionale anunţate astăzi se vor adresa nevoilor celor mai vulnerabili, mai ales pe parcursul sezonului de iarnă ce se apropie', a declarat Stylianides.
Din 2015, UE a fost cel mai mare contributor de ajutoare pentru Serbia. Valoarea ajutorului umanitar oferit de Comisia Europeană se ridică la 25 de milioane de euro şi a permis acordarea de asistenţă umanitară de urgenţă (hrană, apă, igienă, produse de primă necesitate, asistenţă medicală şi protecţie) în centrele de tranzit şi de primire, inclusiv la frontiere şi în zonele de aşteptare.
În total peste 80 de milioane de euro au fost acordaţi Serbiei prin finanţări din partea UE începând din 2015 până în prezent pentru a gestiona problema migraţiei.
Uniunea Europeană anunţă ajutoare suplimentare pentru Serbia în vederea asistării miilor de refugiaţi
Articole Similare

898
Un profesor român de la Oxford vrea arme nucleare în România: Dezbaterea, demarată acum! / Ce spune despre o eventuală Confederație Europeană (Interviu)
898

4.399
Gabriela Firea denunță un fake-news: Ce au votat, de fapt, europarlamentarii PSD cu privire la Acordul UE - Mercosur
4.399

2.453
Acordul UE-Mercosur, aprobat după 25 de ani de negocieri: cine câștigă și cine pierde
2.453

2.170
Oamenii de afaceri se revoltă în scandalul UE-Mercosur - Sindalimenta: Guvernul României ignoră fermierii români și își bate joc de ei!
2.170

109
Bătălia pentru șefia BCE - Noul lider al Eurogrupului anunță cei șase candidați
109

3.994
Fost ministru PSD al Muncii a izbucnit în scandalul Acordului UE-Mercosur: "Stimaţi USR-işti, aţi citit studiile de impact? Se estimează pierderea a 120.000 de locuri de muncă"
3.994

1.355
Paradox în România! Suntem campioni la proprietari în UE, dar trăim înghesuiți în case (Eurostat)
1.355

3.495
S-a depus moțiune simplă împotriva Oanei Țoiu după scandalul cu Acordul-UE-Mercosur: Ministrul de Externe este chemată la "examenul din Senat"
3.495

4.491
VIDEO China a cucerit Europa cu acest produs: inclusiv milioane de români îl consumă
4.491

2.980
Șefa Comisiei Europene, după semnarea acordului UE-Mercosur: Începe o nouă eră! Este un acord istoric
2.980

3.693
VIDEO Lecțiile lui Trump pentru Europa: „A realizat într-o singură zi la Caracas mai mult decât a fost capabilă diplomația clasică să realizeze în decursul ultimului deceniu.”
3.693

7.365
DOCUMENT Scandal de proporții în Guvern: Externele au trecut peste Agricultură și au semnat acordul UE-Mercosur. Ministrul Barbu a trimis acordul nesemnat
7.365

4.520
Acordul Mercosur a fost aprobat: ce urmează? Aprobarea e însă parțială
4.520

















Comentează