Şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, a declarat luni că se teme de o "integrare de facto" în Rusia a regiunilor Ucrainei necontrolate de Kiev, notează AFP preluat de agerpres.
"Sunt din ce în ce mai îngrijorat de situaţia din regiunile care nu sunt controlate de Kiev, deoarece acestea se îndepărtează din ce în ce mai mult de Ucraina şi se apropie din ce în ce mai mult de Rusia", a explicat el în cursul unei audieri de către Comisia pentru Afaceri Externe a Parlamentului European.
Regiunea Donbas, din estul Ucrainei, ar putea fi integrată treptat "de facto" în Rusia, a explicat Josep Borrell deputaţilor europeni, reuniţi la Strasbourg pentru o sesiune plenară a Parlamentului.
De şapte ani, această zonă este sfâşiată de un război între Kiev şi separatişti pro-ruşi, iar soluţionarea politică a conflictului, prevăzută de acordurile de la Minsk din 2015, se află în impas.
"Concentrarea de forţe ruse la frontiera cu Ucraina este legată de această integrare (...) Un atac masiv în Ucraina nu este scenariul cel mai probabil, dar există şi alte modalităţi de a ataca, precum atacurile cibernetice", a comentat Josep Borrell.
Ucraina a fost recent victima, în noaptea de joi spre vineri, a unui atac cibernetic de amploare vizând site-urile mai multor ministere. Kievul a afirmat duminică că are "dovezi" privind implicarea Rusiei în acest atac cibernetic.
"Lucrăm la cel puţin şapte scenarii diferite. Nu cred că vom trece imediat la cel mai rău scenariu, dar există mai multe în care situaţia ar putea fi suficient de periculoasă pentru a necesita o stare permanentă de alertă", a subliniat Josep Borrell.
Europenii încă speră să-l convingă pe preşedintele rus Vladimir Putin să renunţe la o invazie a Ucrainei, dar au început vineri să pregătească sancţiuni "grele" pentru a-l "descuraja", în cursul unei întâlniri informale joi şi vineri la Brest (vestul Franţei).
Dorind să-şi afirme credibilitatea faţă de aliatul american, ei au reamintit avertismentul lor împotriva consecinţelor unei noi agresiuni militare ruse împotriva Ucrainei.
"Va avea consecinţe şi un cost prin intermediul sancţiunilor", a ţinut să adauge Josep Borrell. Acestea vor fi discutate cu prilejul unei reuniuni a miniştrilor europeni de externe la 24 ianuarie la Bruxelles, a precizat el.
Uniunea Europeană se teme de integrarea `de facto` în Rusia a regiunilor necontrolate de Kiev
Explorează subiectul
Articole Similare

181
Planul de pace al lui Trump este aruncat în aer de Hamas: Gruparea îl va respinge - Palestinienii au ajuns la capătul puterilor
181

4
Administrația Trump a ajuns la un acord cu Pfizer pentru reducerea prețurilor la medicamente
4

18
Ministrul finlandez al Apărării: Finlanda nu se va lăsa intimidată de tentative de destabilizare
18

2.782
Trump dezvăluie motivul pentru care a mutat submarine nucleare lângă Rusia: 'Există două cuvinte care se termină cu N și nu poți folosi niciunul dintre ele'
2.782

38
Trupele israeliene au ucis un palestinian lângă Betleem
38

1.849
Șoc în diplomația franceză: Ambasadorul Africii de Sud, găsit mort în fața unui hotel de lux din Paris
1.849

2.392
Regele Charles al III-lea nu uită relația sa specială cu România: În inima Londrei a onorat amintirea Reginei Maria a României
2.392

5.798
Rusia sugerează că ar vrea o graniță mai aproape de România: posibile noi revendicări teritoriale din Ucraina
5.798

95
Masacrul din Gaza continuă - Cel puțin 41 de palestinieni au fost uciși în timp ce așteptau ajutoare
95

1.873
Putin mută războiul din tranșee la TV și în online: Ce arată datele ISW despre cheltuielile pentru apărare
1.873

62
Întâlnirea Trump-Netanyahu - Qatarul a anunţat că a primit garanţii de securitate
62

3.140
Planul prin care Europa izolează Ungaria în favoarea Ucrainei și a R. Moldova
3.140

54
VIDEO Taifunul Bualoi lovește în plin Vietnamul - Inundaţii în regiunea de nord a ţării, perturbând curse aeriene şi feroviare în capitala Hanoi
54
Comentează