Universitatea Craiova a înregistrat un nou eșec în cantonamentul din Antalya, scor 0-3, cu Zaglebie Lublin

Inquam Photos / Alberto Grosescu
universitatea craiova

Universitatea Craiova a înregistrat al treilea eșec la rând în meciurile de pregătire susținute în cantonamentul din Antalya. Gruparea pregătită de Corneliu Papură a pierdut, scor 0-3, în fața formației Zaglebie Lublin, ocupanta locului 10 în prima ligă din Polonia, anunță MEDIAFAX.

Din "primul 11" creionat de Papură a lipsit fostul căpitan al echipei Dinamo, Dan Nistor, care s-a trasferat la clubul oltean în această iarnă.

Cum a arătat echipa de start a Universității Craiova:

Laurenţiu Popescu – Ştefan Vlădoiu, Mihai Bălașa, Tiago Ferreira, Alex Mățel – Antoni Ivanov, Ionuţ Popescu, Marian Danciu – Cristi Bărbuț, Jovan Markovic (’64, Adrian Juncu), Luis Nițu

Polonezii au deschis scorul în minutul 22 prin reușita lui Sirk. În repriza a doua au fost marcate și celelalte două goluri ale partidei (Bohar min. 49 și Szysz min. 81).

Până acum, Universitatea Craiova a susținut patru meciuri amicale, dintre care a înregistrat o singură victorie (scor 2-0 cu Eintracht Brawnschweig, locul 4 în liga a treia din Germania) și trei înfrângeri (scor 0-1 cu FC Aarau, locul 7 în liga a doua din Elveţia, scor 1-3 cu Pogon Szczecin, locul 3 în prima ligă din Polonia şi scor 0-3 cu Zaglebie Lublin, locul 10 în prima ligă din Polonia).

Vineri, 24 ianuarie, oltenii lui Corneliu Papură vor susține ultimul amical din stagiul de pregătire din Antalya, împotriva grupării MFK Karvina, ocupanta locului 15 din prima ligă din Cehia.