Universitatea Craiova învinge Petrolul cu un gol marcat în prelungiri

Inquam Photos/ Octav Ganea
CS Universitatea Craiova Cupa Romaniei

Echipa Universitatea Craiova a câştigat sâmbătă, pe teren propriu, meciul cu formaţia Petrolul Ploieşti, scor 2-1, în etapa a 14-a din Superligă. Golul victoriei a fost marcat în al doilea minut de prelungire.

Petrolul a deschis scorul în minutul 58, când Mario Bratu a trimis din corner, Arlauskis a scos lovitura de cap a lui Huja, dar Irobiso a reluat în plasă. Craiova a egalat în minutul 76. Roguljic a executat o lovitură liberă, portarul Vâlceanu a respins în faţă şi Cîmpanu a înscris. Golul victoriei craiovene a fost înscris de Rivaldinho, în al doilea minut de prelungire al meciului. Este a cincea înfrângere consecutivă pentru ploieşteni şi al patrulea meci în care primesc gol în minutele de prelungire.

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis - Screciu, Raul Silva, Bg. Mitrea – Hanca (Markovic 61), Al. Creţu (Vătăjelu 70), Căpăţînă (Găman 90+2), N. Bancu - Cîmpanu, A. Ivan (Rivaldinho 60), Baiaram (Roguljic 70). ANTRENOR: Mirel Rădoi

PETROLUL: Vâlceanu - Felix Mathaus, Meijser, Huja - Pashov, Dumitriu (Cebotaru 85), Seto, Jair (Grozav 85), Velisar (Ticu 75) – Irobiso (Ivanovski 75), M. Bratu (Tucaliuc 65). ANTRENOR: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Bancu 64, Rivaldinho 90+3 / Irobiso 75

Arbitri: Marcel Bârsan – Radu Adrian Ghinguleac, Marius Cristian Marchidanu – Cristina Mariana Trandafir

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache – Stelian Slabu

Observator: Nicolae Grigorescu