Universitatea Craiova, victorie la scor în fața celor de la UTA Arad

exclusivnews.ro
superliga

Echipa Universitatea Craiova a învins vineri, pe teren propriu, formaţia UTA Arad, scor 3-0, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Craiovenii au trecut pe primul loc în clasament.

Craiovenii au deschis scorul repede, în minutul 8, când Bancu a pasat în careu şi Baiaram a şutat plasat, la colţul lung, înscriind. În minutul 38 Raul Silva a marcat cu o lovitură de cap, dar, după şase minute, golul a fost anulat de VAR, pentru o poziţie de ofsaid. În partea secundă, arădenii au avut şi ei un gol anulat de VAR, Cooper fiind în ofsaid atunci când a pornit în cursa de gol din minutul 52. În minutul 58 gazdele şi-au mărit avantajul. Bancu i-a pasat lui Creţu, care l-a învins pe Iacob cu un şut de la marginea careului. În minutul 62 a intrat pe teren şi Jasmin Kurtic, fost jucător la Torino, Fiorentina, Atalanta şi PAOK, mijlocaş cu 83 de selecţii pentru naţionala Sloveniei. Craiova a stabilit scorul final în minutul 88, prin Screciu, care a înscris după o pasă a lui Andrei Ivan, conform News.ro.

Unversitatea Craiova a devenit lider în Superligă, cu 14 puncte, iar UTA este pe locul 13, cu 4 puncte.

CSU CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Căpăţână 54), Zajkov, Raul Silva (Mateiu 46), Bancu - Al. Creţu, Screciu - Işfan (Cîmpanu 46), Baiaram (Danciu 75), A. Ivan – Markovic (Kurtic 62). ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

UTA ARAD: Fl. Iacob – D. Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Freitas (Carp 63), Marku, D. Dumitraşcu (Stahl 63) - R. Pop (R. Stanciu 70), Cooper (Leidsman 70), Fabry (Holst 76). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Al. Creţu 48 / Abeid 37, Fabry 69

Arbitri: Bogdan Dumitrache - Adrian Ghinguleac, Valentin Dumitru - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Lucian Rusandu - Bogdan Gheorghe

Observator: Nicolae Grigorescu