John Ashbery, unul dintre cei mai apreciaţi poeţi americani din secolul al XX-lea, premiat cu numeroase distincţii literare de prestigiu, inclusiv cu premiul Pulitzer şi National Book Award, a murit la vârsta de 90 de ani în Hudson, un oraş din statul New York, a anunţat duminică familia scriitorului, citată de AFP, scrie agerpres.ro.
Opera lui John Ashbery, autor de poezie avangardistă şi experimentală, a generat uneori controverse, întrucât unii dintre cititori şi dintre critici considerau că poeziile sale sunt prea puţin accesibile publicului larg.
"Mi s-a spus că poeziile mele nu ar fi accesibile", declara John Ashbery într-un interviu acordat în 2005 radioului public american, NPR. "Însă poeziile mele vorbesc despre intimitatea noastră şi despre dificultatea de a ne gândi la noi înşine".
"Însă eu cred că sunt accesibile dacă există dorinţa de a le înţelege", a adăugat el.
Născut pe 28 iulie 1927 în Rochester, un oraş din statul american New York, John Ashbery a studiat la Universitatea Columbia. Îi plăcea să combine în textele sale limbajul folosit de americani în viaţa de zi cu zi şi diverse consideraţii elevate.
Volumul său de poezie "Self-Portrait in a Convex Mirror" l-a ajutat să devină, în 1976, singurul scriitor american care a obţinut trei recompense literare majore în acelaşi an pentru aceeaşi operă - premiul Pulitzer, National Book Award şi National Book Critics Circle Award.
În 2002, poetul american a fost recompensat de guvernul Franţei cu Legiunea de Onoare în rang de Ofiţer.
În 2012, John Ashbery a primit din mâinile preşedintelui Barack Obama o înaltă distincţie americană - National Humanities Medal.
Unul dintre cei mai apreciaţi poeţi americani, John Ashbery, a murit
Explorează subiectul
București
-2°C
Articole Similare

17
19th edition of One World Romania documentary and human rights film festival to start on April 24
17

8
Proiect pilot dedicat liceenilor pasionaţi de ştiinţă, lansat de Institutul ELI-NP de la Măgurele
8

22
Corbii sunt mai inteligenţi decât se credea şi memorează teritoriile de vânătoare ale prădătorilor (studiu)
22

16
În pofida reputaţiei lor pacifiste, maimuţele bonobo sunt agresive, în special faţă de masculi (studiu)
16

15
Îngrijorări în Franţa cu privire la siguranţa operelor de artă împrumutate muzeului Luvru Abu Dhabi
15

13
Premiul Pritzker pentru arhitectură, atribuit chilianului Smiljan Radic Clarke
13

9
Quentin Tarantino va regiza o piesă de teatru care va avea premiera la Londra în 2027
9

8
Regele Harald al V-lea al Norvegiei şi-a reluat angajamentele oficiale după spitalizarea din Spania
8

14
Astronomii au dezvăluit adevărata mărime a Superroiului galactic Vela, ascuns în spatele Căii Lactee (studiu)
14

17
Scriitoarea suedeză Margareta Magnusson, autoarea unui bestseller despre "curăţenia morţii", a decedat la 92 de ani
17

9
O tibie de mari dimensiuni, descoperită în New Mexico, aparţine unei rude a lui T-rex (studiu)
9

13
Trupa britanică Humour concertează în premieră la Bucureşti, pe 17 martie
13

23
Debut editorial al solistului Trupei Hara, Flavius Buzilă, cu povestiri adevărate transpuse cu umor şi autoironie
23

















Comentează