'Urmează o perioadă dificilă în Ucraina' – Profeție sumbră din partea șefului serviciilor secrete militare ucrainene
Ucraina este pe cale să se confrunte cu o situație „dificilă”, dar „nu catastrofală” pe front în viitorul apropiat, aproximativ de la jumătatea lui mai, a declarat șeful serviciilor secrete militare ucrainene, Kyrylo Budanov, într-un interviu pentru BBC, publicat pe 22 aprilie.
Pe fondul întârzierii ajutorului SUA și intensificării atacurilor rusești, Kievul a intrat în ceea ce unii au numit „cea mai dificilă fază a războiului” de la începutul anului 2022.
"Ne așteaptă o situație dificilă în viitorul apropiat. Dar nu va fi catastrofală, să fim clari", a declarat Budanov pentru BBC, cu câteva zile înainte ca Camera Reprezentanților SUA să aprobe un ajutor suplimentar pentru Ucraina. „Nu va exista un Armaghedon, așa cum spun mulți... Nu vom vorbi pe larg despre asta acum, dar va fi o perioadă dificilă. Mijlocul lui mai, începutul lui iunie”.
Budanov: „Rusia luptă cu forțele mobilizate”
Președintele Volodymyr Zelensky a spus că Rusia poate lansa o ofensivă majoră fie la sfârșitul lunii mai, fie în iunie. Vorbind despre modul în care forțele ruse s-au schimbat de la începutul războiului la scară largă, Budanov a recunoscut că infanteriei Moscovei are acum echipamente mai bune decât înainte.
În același timp, Rusia se confruntă cu deteriorarea calității vehiculelor militare și a altor echipamente grele, deoarece este în principal „echipament reparat, restaurat din depozite pentru depozitare pe termen lung”. „În ceea ce privește calitatea personalului: cei care au participat la prima fază a invaziei la scară largă în 2022 au fost adevărați profesioniști, antreprenori cu experiență de luptă. Dar de atunci, aproape niciunul nu a mai rămas. Rusia luptă cu forțele mobilizate”.
Chasiv Yar - un nou punct fierbinte
Potrivit lui Budanov, moralul rușilor a fost îmbunătățit după capturarea Avdiivka, „dar acesta a fost un fenomen temporar”. După cucerirea Avdiivka, un oraș cheie din prima linie din regiunea Donețk, Rusia a început să-și concentreze eforturile asupra Chasiv Yar, un oraș la vest de Bakhmut ocupat.
Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, a declarat pe 13 aprilie că situația de pe frontul de est al Ucrainei e deteriorată „semnificativ în ultimele zile”.
Comentează