Valentin Mihăilă, evoluție bună pentru Parma în meciul cu Atalanta, scor 0-3

Tânărul fotbalist român Valentin Mihăilă a primit o șansă neașteptată miercuri, în partida pierdută de echipa sa, Parma, cu 0-3, în deplasare la Atalanta. Colegul său, Yann Karamoh, care începuse meciul titular, s-a accidentat, motiv pentru care antrenorul l-a trimis în teren pe Mihăilă, potrivit Mediafax.

Românul debutase la Parma în etapa precedentă, în partida pierdută tot în deplasare, la Crotone, când a fost introdus în minutul 83.

Mihăilă a ajuns la Parma în vara anului trecut, dar a suferit o operație și a fost în recuperare până la finele anului.

În partida de miercuri, Mihăilă a făcut un joc bun, cu câteva incursiuni curajoase pe flancul drept. La o pătrundere în careu, în debutul reprizei secunde, Mihăilă a căzut, fiind ușor flancat, însă arbitrul nu a acordat penalty.

Golurile gazdelor au fost marcate de Muriel (1-0, min. 15), Zapata (2-0, min. 49) și Gosens (3-0, min. 61).

Parma e pe locul 17, la un punct de prima echipă aflată în zona de retrogradare.