Valentina Necoară (prăjină) şi Vanessa Oriaku (suliţă) s-au clasat pe locul 5 la Campionatele Europene Under-18 de la Ierusalim

eurosport.com
saritura cu prajina

Atletele române Valentina Necoară şi Vanessa Oriaku s-au clasat pe locul 5 în finalele probelor de săritură cu prăjina, respectiv aruncarea suliţei, joi, la Campionatele Europene Under-18 de la Ierusalim (Israel).

Valentina-Iulia Necoară a ocupat locul 5 la săritura cu prăjina, cu 3,75 metri, la egalitate cu belgianca Lola Lepere şi cu germanca Lilly Samanski. Grecoaica Iliana Triantafyllou a obţinut aurul, cu 4,05 m, potrivit Agerpres.

La aruncarea suliţei, Vanessa Valentina Oriaku a încheiat pe 5, cu 50,09 metri. Victoria a revenit finlandezei Veera Sauna-Aho, cu 52,22 m.

În finala probei feminine de ştafetă mixtă (100 m+200 m+300 m+400 m), Ştefania Balint, Ioana-Adnana Vrînceanu, Maria Denisa Capotă şi Ştefania Zediu s-au clasat pe locul 7, cu timpul de 2 min 12 sec 87/100. Victoria a fost reuşită de Marea Britanie.

Gabriel Florin Toma a ocupat locul 10 în finala de la triplusalt, cu 14,55 metri. Bulgarul Lacezar Valcev a obţinut medalia de aur, cu 15,76 m.

Mihai-Alin Şavlovschi a încheiat pe locul 12 finala probei de 2.000 m obstacole (5:55.92 - personal best), în care a ieşit învingător spaniolul Sergio Del Barrio (5:38.55).

În proba feminină de 5.000 m marş, Crina Amalia Achihăiţei s-a clasat pe locul 20 (25:32.68). Atleta spaniolă Sofia Santacreu a câştigat în 22 min 46 sec 32/100.

România are o medalie obţinută la Europenele Under-18 de la Ierusalim, bronzul câştigat de Mihai Damian Motorca, marţi, la aruncarea discului.

România participă cu o delegaţie de 31 de sportivi (13 băieţi şi 18 fete) la Campionatele Europene de atletism pentru juniori Under-18 de la Ierusalim, cu obiectivul de a obţine o medalie şi cinci clasări pe locurile 1-6.