Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat un avans de 1,3% în Europa anul trecut, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,5%, de la 3,4% în 2020, arată datele publicate, marţi, de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), transmite Reuters.
Datele statistice sunt valabile pentru statele din Uniunea Europeană, Marea Britanie şi ţările din Asociaţia Europeană a Liberului Schimb (EFTA), respectiv Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia.
Înmatriculările de autoturisme Dacia în Europa s-au situat anul trecut la 410.788 de unităţi, în creştere uşoară faţă de 2020 (405.484 vehicule).
În 2021, grupul francez Renault a înregistrat o scădere a vânzărilor de 10,9%, compania americană Ford a avut un declin de 19,2%, în timp ce grupurile germane Volkswagen AG şi Daimler AG au raportat un recul de 3,7% şi, respectiv, 11%.
Declinul din 2021 vine pe fondul deficitului global de semiconductori şi al perturbărilor din lanţurile de aprovizionare, precizează ACEA.
În decembrie, livrările de autoturisme Dacia au crescut cu 11% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 4,7%, de la 3,3% în perioada similară din 2020. Înmatriculările de autoturisme Dacia în Europa s-au situat la 44.247 unităţi, în creştere faţă de decembrie 2020 (39.866 vehicule).
Luna trecută, grupul francez Renault a înregistrat o scădere a vânzărilor de 10,8%, compania americană Ford a avut un declin de 38,2%, în timp ce grupurile germane Volkswagen AG şi Daimler AG au raportat un recul de 30,4% şi, respectiv, 14,9%.
Compania Dacia a fost preluată de Renault în anul 1999. Relansată în 2004 cu modelul Logan, Dacia a devenit un jucător de notorietate pe piaţa auto europeană.
Vânzările de autoturisme Dacia în Europa au crescut anul trecut cu 1,3%
Articole Similare

50
Grecia lansează "Coridorul vertical" pentru livrarea de gaze americane Ucrainei (Mitsotakis)
50

159
Asigurarea de răspundere civilă pentru trotinetele și bicicletele electrice devine obligatorie din 16 noiembrie
159

38
Consiliul Concurenței critică plafonarea adaosurilor comerciale la anumite alimente: Este justificată doar în situații excepționale
38

1.258
Adrian Câciu îl critică dur pe Radu Miruță, care s-a "plimbat" în Arabia Saudită pe banii arabilor: "Avem conflict de interese, neglijență în serviciu. Pe altele, care țin de moralitate, nu le mai enumăr."
1.258

87
Extrema dreaptă franceză cere o soluție pentru anularea acordului Mercosur
87

1.796
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noiembrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
1.796

2.126
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
2.126

5.146
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
5.146

99
Consiliul Concurenței: Mărcile proprii cresc puternic în România, iar adaosurile comerciale sunt mai mari
99

99
Trump, investiții masive în obligațiuni: peste 82 de milioane de dolari între august și octombrie
99

5.486
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
5.486

35
BCE vrea să simplifice reglementările pentru băncile mici și să reducă cerințele de capital
35

205
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
205


















Comentează