Vasile Toma, deputat PSD de Iași, îl acuză pe premierul Cîțu că folosește bugetul de stat pentru a-i răsplăti pe primarii care l-au votat la Congres. Secretarul Comisiei pentru Transporturi și Infrastructură a Camerei Deputaților consideră că faptele premierul Cîțu sunt ilegale.
„Don Cîțu rămâne Don Cîțu până la capăt!
În iulie, în plină bătaie pe funcția de președinte PNL, chema în Palatul Victoria la sărutat inelul primarii liberali, care-i jurau credință pentru votul din septembrie. Acum, când a bătut recordul la votul unei moțiuni de cenzură împotriva sa și la distrugerea unei țări, don Cîțu folosește fondul de rezervă al Guvernului pentru a-și recompensa susținătorii și cumpăra puțină simpatie în partid.
Până-n ultima zi, acest “domn” folosește bugetul de stat ca și cum acesta ar fi contul său personal din bancă. Nu se oprește să toace și ultimul leu pentru a-și asigura interesele, râzându-le tuturor românilor în față.
Zilnic, a îndatorat România pe generații. Fără niciun argument. Fără să explice o secundă de ce o face în realitate și pentru cine. Zi de zi, nu a făcut altceva decât să folosească și să se folosească de resursele României strict pentru interesele lui și ale celor care l-au propulsat într-o funcție pe care, în mod obișnuit, o persoană asemenea lui nu ar căpăta-o în veci, dacă nu s-ar fi călcat repetat și sistematic în picioare voința poporului. Zilnic, ne-a servit pe ton doct și arogant lecții despre cum să fim responsabili și competenți când el însuși este întruchiparea iresponsabilității și a incompetenței crase. Puțin i-a păsat că ne aflăm în plină pandemie. Declarativ, a făcut totul. Practic, nimic. Iar rezultatele se văd acum când toată țara e copleșită. Ard spitale, cresc prețurile, se pierd sute de mii de locuri de muncă, firmele falimentează pe capete. Am ajuns acum să cerem ajutor internațional pentru a ne salva de COVID. Nimic din toate acestea nu a contat și nu contează pentru Don Cîțu, famiglia sa care-i execută orbește ordinele și nașul mai mare care-l îndeamnă să nu renunțe.
Până la ultimul leu al țării, până la ultima posibilitate de spoliere, don Cîțu nu se oprește. Își plătește funcția obținută la Congres. Că doar nu plătește din banii lui. Mai contează câți români vor suferi de foame, frig și sărăcie din comunitățile care, neconduse de primari PNL, nu au primit bani pentru acoperirea cheltuielilor în 2021?
Sunt tare curios. În mediul privat în care se tot laudă că a lucrat ca geniu finanțist cum se numea atunci când foloseai banul clientului ca să îți satisfaci propriile hatâruri și interese?! Ori, pentru mediul public, nu e valabil?
Ceea ce face cu atâtea inverșunare, nepăsare și aroganță acest „domn” Cîțu poartă un singur nume. Un nume prevăzut și sancționat clar de legea atât de abuzată de o marionetă care a ajuns să se creadă păpușar”, afirmă deputatul Vasile Toma.
Comentează