Un număr de opt transportatori au depus o plângere administrativă prealabilă împotriva unei decizii luate în cadrul şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Vaslui din cursul lunii iulie, privind modul de atribuire a traseelor la nivelul judeţului Vaslui.
Cele opt firme care efectuează servicii de transport călători solicită revocarea respectivei hotărâri şi reexaminarea acesteia, invocând faptul că la adoptarea acesteia nu au fost respectate o serie de normative în vigoare.
"Solicităm revocarea acestui act administrativ, având în vedere faptul că modificările intervenite, precum schimbarea radicală a structurii programului de transport (de la grupe de trasee la trasee individuale) şi a punctajului aferent factorului de evaluare privind vechimea mijloacelor de transport (prin majorarea punctajului acordat mijloacelor de transport mai vechi), s-au făcut fără fundamentarea adecvată şi fără modificarea studiului de oportunitate aprobat prin HCJ Vaslui nr. 210/2021, care este în vigoare şi prevede împărţirea programului de transport pe grupe de trasee, iar nu pe trasee individuale, cu consecinţa vătămării drepturilor şi intereselor subscriselor", se arată în plângerea formulată de transportatori, potrivit site-ului Consiliului Judeţean Vaslui.
În cursul lunii iulie, consilierii judeţeni au aprobat o decizie de modificare şi completare a HCJ nr. 210/2021 privind aprobarea studiului de oportunitate, a modalităţii de atribuire a serviciului public de transport judeţean de persoane prin curse regulate şi a documentaţiei de atribuire a contractului de delegare a gestiunii serviciului public de transport judeţean de persoane prin curse regulate pentru perioada 2022- 2032 în judeţul Vaslui.
Plângerea depusă de societăţile de transport va fi analizată în cadrul şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean din luna august.
Vaslui: Opt transportatori au depus o plângere împotriva unei decizii a CJ din cauza modului de atribuire a traseelor
Explorează subiectul
Articole Similare

30
Ceață densă pe șosele, marți dimineața. Vizibilitate de doar zeci de metri
30

2.314
Eroul care a apărut din întâmplare: un livrator bengalez a salvat un tânăr atacat cu baioneta
2.314

96
Horoscopul zilei de 1 octombrie 2025. Taurii acționează
96

3.566
Lovitură pentru DNA! Sebastian Ghiță mai scapă de un dosar - Decizia este definitivă
3.566

36
Accident în municipiul Buzău: Un pieton a fost lovit de o mașină
36

76
Cel mai mare proiect de alimentare cu apă şi canalizare din Hunedoara, finanțat prin credit BERD
76

6.065
Scenă cutremurătoare la o școală din Constanța: Un elev de opt ani ar fi fost muşcat de organul genital
6.065

59
AJOFM Olt: Peste 600 beneficiari înregistraţi să apeleze la lucrători casnici pentru activităţile din gospodărie
59

3.237
Lovitură de teatru în justiție: Ordin controversat al Ministerului Transporturilor, oprit de fostul șef ANR
3.237

61
Un bărbat a fost prins sub un mal de pământ în Argeș: Venise să îi viziteze pe muncitori
61

4.332
Se schimbă legea pentru angajații care muncesc de noapte: Angajații vor decide singuri dacă primesc mai mulți bani
4.332

42
'Cetăţenii din Republica Moldova şi-au dovedit identitatea europeană' - Mesajul rectorului UAIC, la deschiderea noului an universitar
42

22
ISU Giurgiu, prezent la Ziua Cooperării Interreg
22
Comentează